Záhadný Perrot dorazil do Náchoda

Náchod - Více než půl století visel na pardubické radnici nesignovaný obraz, který znázorňuje Petrohrad v 19. století. Teprve nedávno odborníci odhalili autora: po váhání se přiklonili k francouzskému malíři Ferdinandu Victorovi Perrotovi (1808-1841). Jde o jediný obraz tohoto autora v Česku, jeho hodnota se odhaduje na stovky tisíc korun a od 1. srpna si jej budou moci prohlížet návštěvníci muzea v Náchodě, kam jej město Pardubice dlouhodobě zapůjčilo. 

Na pardubickou radnici se bezmála tři metry široký obraz dostal v 50. letech po znárodnění majetku tehdejší městské spořitelny. Obraz s názvem Pohled na Velkou Něvu a nábřeží Admirality visel dlouhé roky v jednací síni, která ale dostala moderní ráz a starý obraz se do prostoru nehodil. Poté byl přestěhován do trezoru městské policie a následně do kanceláře úřednice Květy Baladové.


Francouzský malíř Perrot zemřel v Rusku, předtím tam několik let pobýval. Obraz nedokončil, proto může jít o jedno z jeho posledních děl.

V tištěných materiálech se obraz s názvem Petrohrad poprvé na českém území objevuje v roce 1935 v rámci výstavního katalogu. Obraz tenkrát patřil Jaroslavu Koutskému, který v letech 1927 až 1930 služebně pobýval coby konzulární rada československého ministerstva zahraničních věcí v Sovětském svazu. Od Koutského v roce 1938 koupila obraz Městská spořitelna Pardubice.

F. V. Perrot: Pohled na Velkou Něvu a nábřeží Admirality
F. V. Perrot: Pohled na Velkou Něvu a nábřeží Admirality