Festival zemřel – Ať žije festival

Praha - Milovníci letní kultury mají jistě přeplněný svůj diář. Přes nepříliš příznivé počasí se totiž kulturní léto odehrává ve znamení festivalů. Jakmile jeden skončí, druhý začíná. Jedním z těch, jež svůj program hrnou ke konci, je i putovní festival České hrady.cz. Jeho poslední pátá zastávka je naplánována na pátek 7. srpna. V podhradí Rožmberku začne v 18:00 a bude pokračovat až do soboty. Festival procestoval během léta pět významných historických památek v různých krajích.

„Jednotlivé zastávky se v podstatě od sebe moc neliší, protože program se snažíme dodržet stejný. Vždycky je to jedno velké podium, druhé malé s hudbou, na třetím podiu je divadlo a program pro děti. I složení vystupujících umělců je více méně stejné,“ upřesnila tisková mluvčí festivalu České hrady.cz Martina Reková. 

Z festivalů, které začínají, za zmínku jistě stojí 11. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice s názvem Jánošíkův dukát 2009, který v pátek startuje v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Představí se na něm přes 20 folklorních souborů ze Slovenska a z České republiky.

„Na tento ročník festivalu Jánošíkův dukát jsme pozvali 21 folklorních souborů a jsou to skupiny z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor, protože se jedná o mezinárodní festival folklorních souborů v České republice, přijedou Slováci z Rumunska, Maďarska a ze Srbska,“ upozornil ředitel festivalu Jánošíkův dukát 2009 Vlastimil Fabišik.

Součástí programu bude i devátý ročník Mistrovství Valašského království ve stloukání másla. „Tato soutěž je mezinárodní a tvoří ji 5 dvojčlenných ženských družstev, které musí v průběhu 45 minut utlouct máslo a dostanou 5 litrů smetany,“ doplnil Fabišík.

V moravských Boskovicích v sobotu 8. srpna začne 12. ročník Festivalu elektronické hudby. „Je to největší a možná i nejstarší taneční festival na Moravě. Letos mámě hodně silné obsazení. Přijedou velké hvězdy tohoto žánru ze Slovinska, Belgie, Slovenska a samozřejmě z Čech. V rámci letošního vystoupí i bývalá Miss Michaela Salačová, která se rozloučí se svojí profesionální kariérou,“ řekl Vítězslav Chromek, pořadatel festivalu Hradhouse.

Mimořádně atraktivní program má XVIII. mezinárodní kytarový festival Brno 2009. Koná seod 9. do 14. srpna na nádvoří hradu Špilberk. „Hvězdný kytarista flamenca José Antonio Rodriguez pochází  z kolébky flamenca - Cordoby, a vystoupí na úvodním koncertě v neděli spolu s tanečnicí Rosarií Toledo, zpěvákem Sebastiánem Cruzem, kytaristou Francisco J. Gallardem a cajonistou Agustínem Díasserou. Virtuozní kytarovou hudbu předvedou nositelé americké Grammy přes všechny žánry - Andrew York  a Scott Tennant z USA,“ uvedl ředitel festivalu Vladislav Bláha.

Festival je považován za jeden z nejvýznamnějších kytarových festivalů v Evropě a každoročně je navštíven kytaristy i laiky průměrně z 15 států Evropy a zámoří, například z Itálie, USA, Mexika, Japonska, JAR, Polska, Rakouska, Německa, Austrálie a z dalších zemí.

Festivaly prožívají svůj boom i ve Velké Británii. V Edinburghu začíná jeden z největších světových festivalů divadla a performance Festival Fringe. Vloni se na festival prodalo více než 1,5 milionu vstupenek a odehrálo se přes 31 tisíc vystoupení. Festival Fringe potrvá až 31. srpna.

České Hrady.CZ 2009 - Kašpárek v rohlíku
České Hrady.CZ 2009 - Kašpárek v rohlíku
Více fotek
  • České Hrady.CZ 2009 - Kašpárek v rohlíku zdroj: www.ceskehrady.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1018/101770.jpg
  • Festival Jánošíkův dukát autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1032/103120.jpg
  • Festival Fringe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1032/103114.jpg