Edinburgh je otevřené město alternativnímu divadlu

Edinburgh - Soubory z celého světa míří do Edinburghu na začínající Fringe festival. Otevřený je pro jakýkoliv taneční a nebo herecký spolek, jedinou podmínkou je, aby představení byla srozumitelná obecenstvu. Soubory si platí veškeré výdaje samy, tedy i přihlášku, ubytování a pronájem sálů. Dětská představení, komediální divadlo, tanec a pohybové divadlo, výstavy, muzikály a opery - to všechno je skotský Fringe festival, jedna z největších uměleckých akcí na světě.

Sjíždí se sem stovky divadelních souborů, a to s jediným cílem: zaujmout co nejvíc lidí a získat tak kontakty pro zahraniční vystoupení. Výjimkou nejsou ani Češi. Podporuje je České centrum a ministerstvo kultury. Loni se festivalu zúčastnilo pět skupin.

„Máme výborné ohlasy od diváků, víme, že diváci rádi chodí, velmi dobře reagují. České centrum je spokojené, protože máme skvělé ohlasy od profesionálů,“ uvedl Ladislav Pflimpfl z Českého centra v Londýně.

Video Edinburgh Fringe Festival
video

Edinburgh Fringe Festival

„Je to velmi populární, velmi úspěšné. Myslím, že Češi na Fringe přivezli úplně jiný typ představení, než jsme tu byli zvyklí. Jiný pohled,“ doplnil divadelní manažer James Mackenzie.

Historie festivalu sahá až do roku 1947. Tehdy ho založili jako poválečnou kulturní iniciativu, která měla stmelit Evropu. Prvních deset let byl Fringe festival komorní záležitostí, které se účastnily především umělecké školy a alternativní amatérské skupiny. V dalších letech nabýval na objemu a prestiži. Prošla jím řada významných osobností; mezi nimi třeba Elton John, Emma Thompson, Hugh Grant nebo Alan Bennett.

Každoročně přináší festival do skotské pokladny okolo 75 milionů liber. Vloni se na něj prodalo více než 1,5 milionu vstupenek a odehrálo se přes 31 tisíc vystoupení. Letošní ročník Fringe festivalu potrvá až do konce srpna.

Edinburgh Fringe Festival
Edinburgh Fringe Festival
Více fotek
  • Edinburgh Fringe Festival zdroj: Edinburgh Fringe Festival http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1033/103250.jpg
  • Edinburgh Fringe Festival autor: ČT24, zdroj: Edinburgh Fringe Festival http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1033/103251.jpg