Gentleman českého divadla Oldřich Nový se narodil před 110 lety

Praha - Hrál ve víc než čtyřiceti filmech, řada z nich se těší diváckému zájmu dodnes. Snímky jako Kristián, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda nebo Valentin Dobrotivý se nezapomenutelně zapsaly do české filmové historie. Do srdcí většiny lidí se Oldřich Nový zapsal jako šarmantní elegán a neodolatelný milovník s podmanivým hlasem plným sentimentu i sebeironie. Vzpomínání na tuto výjimečnou osobnost je možné najít v archivu ČT.


Od dětství psával básničky a povídky, zpíval a hrál na kytaru. Začínal v ostravském divadle v roce 1918, později odešel do Brna, kde se stal ředitelem tamní operety v Národním divadle. Největší úspěch mu přinesly až nestárnoucí konverzační komedie za okupace. Partnerkami mu byly hlavně Nataša Gollová, Adina Mandlová a Lída Baarová.

Poslední filmová role před kamerami ho čekala v úspěšném sitcomu Taková normální rodinka. V rodné Praze zemřel 15. března 1983.

Video Oldřich Nový - profil
video

Oldřich Nový - profil

 

Životní krédo Oldřicha Nového:

„Smích je kořením života, a dokud se člověk dovede smát, je živ. Až se začnou všichni lidé na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze.“

Lída Baarová a Oldřich Nový ve filmu Dívka v modrém
Lída Baarová a Oldřich Nový ve filmu Dívka v modrém