Praha si udělila pokutu 54 tisíc za chyby při opravě Karlova mostu

Praha - Za pochybení při rekonstrukci Karlova mostu by měla Praha zaplatit pokutu ve výši 54 tisíc korun. O jejím udělení rozhodl památkový odbor, který spadá pod hlavní město. Podle slov šéfa magistrátního odboru kultury a památkové péče Jana Kněžínka byly chyby, kterých se Praha dopustila, spíše formálního charakteru a památce nijak neublížily. Inspekce ministerstva kultury se ale dříve vyjádřila, že oprava poškodila hodnotu mostu.

Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a město se může odvolat k ministerstvu kultury. „Radil bych ale, aby pokutu přijalo,“ doporučil Praze Kněžínek. Pokutu uložili pražští památkáři při spodní hranici. Vyšplhat se přitom mohla až na čtyři miliony korun. Památkový odbor se udělení jakéhokoli peněžitého trestu hlavnímu městu původně bránil. Podle něj došlo jen k menším pochybením. O pokutě podle Kněžínka nakonec rozhodli z preventivních a výchovných důvodů.

Pokutu pro město doporučili pražskému památkovému odboru inspektoři ministerstva kultury. To loni v listopadu uvedlo, že při opravě zásadně utrpěla estetická a výtvarná hodnota mostu. Magistrát proti závěrům ministerské inspekce protestoval, ministerstvo ale jeho námitky neuznalo.

Inspekci vadilo, že Praha archeologickému ústavu v době příprav neoznámila, že bude provádět opravu mostu, neměla zkompletovaný a aktualizovaný stavebně-historický průzkum a neměla ani dokumentaci, jak bude konkrétně řešit opravu zábradlí.