Když píseň tluče křídly do oken

Praha – Osudy šestnácti slavných osobností world music mapuje nová kniha publicisty Jiřího Moravčíka Když píseň tluče křídly do oken. Kniha nabízí šestnáct portrétů vycházejících z původních rozhovorů s umělci z celého světa. Příběh portugalské zpěvačky Marizy se například proplétá s historií stylu fado, Mari Boine poodkrývá tajemství severských šamanů, Oki Kano popisuje rituální medvědí zabíjačku, Faiz Ali Faiz čtenáře zavádí do súfistických svatyň Pákistánu, Bonga vzpomíná na časy, kdy utíkal před tajnou policií, a Emmanuel Jal před smrtí, které se během bojů jen tak tak vyhnuli také členové tuarežské skupiny Tinariwen.

S Yasmin Levy se čtenář vrátí do středověké říše Al-Andalus, Lila Downs představuje kulturu mexických Indiánů, Susheela Raman způsob, jak nakrmit krokodýly a malijská bluesová dvojice Amadou & Mariam nabízí recept na věčnou lásku. „Je to šestnáct důkazů, že současná hudba nepostrádá silné příběhy odvíjející se na pozadí historických událostí. Jde o lidi, kteří považují v nejednom případě hudbu za způsob ochrany vlastní existence,“ vysvětluje Jiří Moravčík.

Příběhy doplňují originální fotografie Yvetty Stránské a Ivana Prokopa. „Nic z nebe nespadlo. Ani world music, hudba bez hranic. Existovala tu už dávno, minimálně od chvíle, kdy o sebe lovci mamutů do rytmu křísli dvěma kameny. Snad jen, že zní docela jinak než běžná evropská popmusic a v hitparádách po ní budete pátrat marně,“ uzavírá Jiří Moravčík.

Jiří Moravčík (1959)

Hudební publicista na volné noze věnující se world music a tradiční hudbě. Vedle spolupráce s mnoha hudebními magazíny (UNI, Harmonie, F&C) své články uveřejňoval také v Reflexu, Respektu a denním tisku. Mnoho let uvádí své pořady na stanici Český rozhlas Vltava a v Českém rozhlase Hradec Králové. Spolupracuje s domácími hudebními festivaly Colours of Ostrava, Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou, Na jednom břehu Hradec Králové aj. V roce 2004 vydal knihu Keltská hudba a v roce 2006 V tlamě afrického krokodýla.