Co dělat v krizi - jít na pracák nebo zabít šéfa?

Praha – Černočerná komedie o finanční krizi je dalším filmovým dílkem autorské dvojice Benoîta Delépinea a Gustava Kerverna. Po parodické vozíčkářské road movie Aaltra a surrealistické komedii Avida o Salvadoru Dalím přicházejí se snímkem, který opět spojuje grotesku, surrealistickou absurditu a nechybí mu „politická nekorektnost“. Film Louise-Michel, který má v názvu jména dvou hlavních hrdinů, si odnesl z festivalu v San Sebastianu 2008 cenu za nejlepší scénář a ze Sundance 2009 cenu poroty za originalitu.

Louise (Yolande Moreauová) je nevrlá samotářská dělnice v továrně, v níž pracují samé ženy, někde ve Francii. Když šéfové továrny jednoho dne prásknou do bot, dělnice zůstanou ze dne na den bez práce a za čtyřicetiletou dřinu dostanou odstupné pouhých dva tisíce euro. Oklamané ženy chtějí nejprve peníze použít na financování rekvalifikačního programu, pak ale svůj návrh předloží jinak mlčenlivá Louise.

Navrhne, aby peníze daly nájemnému vrahovi, který by našel a zabil jejich šéfa. S nápadem všechny ženy souhlasí. A Louise se spolu s bezpečákem Michelem, kterého na netradiční úkol najme, vydají po stopách, jež je zavedou až do Bruselu. Jejich cesta je plná bizarních zvratů, nepravých viníků, ale nakonec i satisfakce.

Během natáčení bláznivé frašky s lehce anarchistickou náladou nechávali prý Delépine s Kervernem úmyslně komparz bez pokynů a místo finanční odměny klidně slibovali šampaňské, ačkoli ho ani neměli. Kromě Yolande Moreauové, již autoři údajně nabídli roli Louise, když ji náhodou potkali na pláži, se ve filmu objeví Bouli Lanners jako Michel, v dalších rolích pak například Mathieu Kassovitz, Benoît Poelvoorde nebo Albert Dupontel.

V české předpremiéře byl film Louise-Michel promítán na letošním Febiofestu. V kinech se objeví 10. září.

Yolande Moreauová jako Louise ve filmu Louise-Michel
Yolande Moreauová jako Louise ve filmu Louise-Michel
Více fotek
  • Yolande Moreauová jako Louise ve filmu Louise-Michel zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1045/104412.jpg
  • Z filmu Louise-Michel zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1045/104414.jpg
  • Bouli Lanners jako Michel ve filmu Louise-Michel zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1045/104416.jpg