Obnovení Faith No More přijíždějí do české metropole

Praha – Američtí Faith No More, jedna z nejslavnějších rockových kapel konce 20. století, dnes vystoupí v pražské Tesla Areně. Formace přijede ve svém nejslavnějším složení - Mike Bordin, Roddy Bottum, Bill Gould, Jon Hudson a Mike Patton - v rámci Reunion turné, kterým se tato legenda vrací po jedenácti letech na světovou scénu. Jejich hudba kombinuje heavy metal, funk, hip hop, rock, soul i jazz, kapelou se inspirovala řada dalších slavných formací.

Faith No More se rozpadli po sedmnácti letech existence na jaře 1998. I když se za uplynulé desetiletí množily zvěsti o možném návratu a kapela byla zasypávána prosbami fanoušků i promotérů, její členové nebyli v té době ani v pravidelném kontaktu, natož aby spolu probírali svůj comeback. V únoru 2009 však kapela nečekaně oznámila: „Po dlouhé době jsme se opět potkali a zjistili jsme, že čas nám pomohl získat odstup a nadhled nad společně strávenými roky. A i když to byla tenkrát tvrdá práce, ta muzika pořád zní skvěle. Až nyní jsme přišli na to, že jsme tenkrát asi něco dělali dobře“.

Svůj zatím poslední tuzemský koncert Faith No More odehráli v roce 1997 na festivalu v Trutnově. Domácí fanoušci tak budou mít po dvanácti letech jedinečnou možnost být svědky možná nejočekávanějšího comebacku tohoto roku. Jak tvrdí členové kapely: „Jsme pořád mladí, máme dostatek energie a nadšení pro pořádné koncerty. Nejsme vázáni u žádného vydavatelství a chceme nejen oživit minulost, ale i přidat něco nového. Obrazně řečeno - zadržíme dech a vrhneme se dolů z útesu – pustíme se do koncertování“.

Návštěvníky koncertu Faith No More v pražské Tesla Areně naladí na vystoupení hlavní hvězdy americká kapela Firewater. „Podařilo se nám na poslední chvíli domluvit tuto formaci, kterou mám osobně velmi rád a která patří k tomu nejzajímavějšímu z newyorské klubové scény,“ říká Borek Jiřík, promotér koncertu.

Firewater pocházejí podobně jako Gogol Bordello či Balkan Beat Box z tamějšího hudebního „tavicího kotle“ a jako jedni z prvních začali spojovat východní romskou hudbu, klezmer, ruský folklor či bhangru a bollywood s waitsovským šansonem, kabaretními písněmi a divokým rockem. Jsou proslulí vynikajícími koncerty plnými emocí a energie. Celé kapele velí Tod A, bývalý člen Cop Shoot Cop.


Faith No More

vznikli v roce 1981 v Kalifornii, tehdy ještě pod názvem Faith No Man. Když je po roce opustil Mike „The Man“ Morris, přejmenovali se na Faith No More. V roce 1983 našli po několika pokusech (vyzkoušeli například i Courtney Love) toho pravého zpěváka v Chucku Moselym a o dva roky později vydali své první album „We Care A Lot“. Kvůli pití ale byl z kapely vyhozen právě Chuck Mosely. Na jeho místo přišel Mike Patton, tehdejší zpěvák Eureka a Mr. Bungle.

Největší popularitu jim zajistila píseň „Epic“ z roku 1990 především díky velkému nasazení videoklipu na americké MTV. Následoval další úspěšný klip „Falling To Pieces“. Členové Metalliky a Guns´N´Roses uvedli Faith No More mezi svými oblíbenými kapelami.

0

V roce 1997 vydali své šesté album „Album of the Year“, které podpořilo úspěšné světové turné. Přesto na jaře 1998 zakládající člen Bill Gloud rozeslal e-mail a fax, že „po 15 plodných letech Faith No More chtějí ukončit spekulace o svém rozpadu tím, že se skutečně rozpadnou. Je to rozhodnutí všech členů kapely…“

V současné době k tomu na webu uvádí: „Hudba Faith No More byla vždycky schizofrenní, stejně jako osobnosti jejích členů – ani kočka, ani pes, ale něco jedinečného. Udržet sedmnáct let takto fungující formaci stálo obrovské množství energie a na konci se zdálo, že se všichni rozletí do opačných koutů vesmíru.“

Naštěstí to vypadá, že si k sobě v únoru 2009 členové opět našli cestu a že se mají fanoušci opět na co těšit.

Tod A -  Firewater
Tod A - Firewater
Více fotek
  • Tod A - Firewater zdroj: artsmarketing http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1052/105118.jpg
  • Faith No More zdroj: artsmarketing http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1052/105117.jpg