Dražba portrétu „krále popu“ od „krále pop-artu“: očekávají se rekordy

New York - V newyorské Vered Gallery se dnes bude dražit portrét nedávno zesnulého zpěváka Michaela Jacksona. Andy Warhol vytvořil portrét v roce 1984, tedy v období, kdy vyšlo veleúspěšné album Thriller. Galerie portrét nabízela už v červenci, kvůli enormnímu zájmu ho ale z aukce stáhla s tím, že jej chce majitel nabídnout většímu množství zájemců. Vyvolávací cena je dnes 800 tisíc dolarů (14,6 milionu korun).

Očekává se, že dílo umělce slovenského původu vynese značné peníze - předloni v květnu bylo jeho dílo Zelená havárie (Zelené hořící auto I) z roku 1963 vydraženo v newyorské aukční síni Christie's za 71,7 milionu dolarů (13 miliard korun). 

Dílo z roku 1984 bylo minulý týden vystaveno v londýnské O2 areně, kde se původně měla konat série Jacksonových comebackových koncertů. Spolumajitelka galerie Janet Lehrová zatím odmítla zveřejnit jméno vlastníka obrazu; údajně jde o newyorského sběratele umění, kterého galerie po zpěvákově smrti sama kontaktovala s tím, že nyní je nejlepší doba na prodej obrazu.

Jackson zemřel náhle 25. června ve věku 50 let. Příčinu úmrtí dosud zkoumá policie - spekuluje se hlavně o předávkování léky. Agentury dnes přinesly vyjádření zpěvákova otce, podle něhož se pohřeb uskuteční 29. srpna, v den umělcových nedožitých 51. narozenin, na hollywoodském hřbitově Forest Lawn v Los Angeles. V říjnu by měl také přijít do kin film vytvořený z materiálů natočených při zkouškách na plánovanou šňůru londýnských koncertů.

Video Marek Pokorný o Andym Warholovi
video

Marek Pokorný o Andym Warholovi