Jacksonmánie pokračuje

New York - Portrét Michaela Jacksona od známého pop artového umělce Andyho Warhola byl vydražen. Výše vítězné nabídky ani jméno kupce nejsou známy. Podle Janet Lehrerové, spolumajitelky galerie Vered Gallery, jež díla nabízela, se ale obraz prodal za více než milion dolarů, bez dalších podrobností Lehrerová podotkla, že v aukci uspěl spekulant. Galerie již jednou obraz dražila. Původní aukce měla skončit 12. července. Zájem o obraz ale výrazně vzrostl po smrti slavného zpěváka.

Obraz s rozměry 76 krát 66 centimetrů z roku 1984, na kterém je smějící se Jackson v červeném saku z období, kdy vyšla jeho přelomová deska Thriller, dala galerie znovu do aukce s vyvolávací cenou 800 000 dolarů (14,5 milionu korun). Odhady před aukcí hovořily o tom, že se dílo z roku 1984 prodá za jeden milion až deset milionů dolarů. Aukce, v níž bylo možné přihazovat po telefonu, na internetu anebo na místě v galerii, skončila dnes v 02:00 SELČ.

Michael Jackson byl jednou z nejúspěšnějších osobností populární hudby všech dob. Jeho desky se prodávaly po desítkách milionů kusů. V posledních letech jeho popularita klesla, ale po jeho skonu zájem o nahrávky zas vzrostl. Smrt padesátiletého umělce zastihla na konci června v době, kdy se připravoval na nové turné.

Andy Warhol, který měl kořeny na Slovensku, je v dnešní době jedním z nejžádanějších umělců na světovém trhu. Například předloni v květnu bylo jeho dílo Zelená havárie (Zelené hořící auto I) z roku 1963 v newyorské aukční síni Christie's vydraženo za 71,7 milionu dolarů.