Shakespeare v originále - záruka idylického večera na Hradě

Praha – Letní shakespearovské slavnosti rozšířily svůj letošní program o tři představení v angličtině. Poprvé v Praze hostuje soubor British Shakespeare Company, druhá největší a nejznámější shakespearovská společnost ve Velké Británii, která se specializuje na představení pod širým nebem. Na slavnostech uvede dva tituly – Mnoho povyku pro nic (21. a 23. 8.) a Sen noci svatojánské (22. 8.), v němž se v dvojroli Hippolyty a Titanie představí Daniela Lavenderová. Do Prahy s ní přijede i její manžel – Ben Kingsley.

Zdroj: www.britishshakespearecompany.com Autor: Chris Hopkins

Soubor se v českém hlavním městě staví v rámci svého letního turné. „Nejvyšší purkrabství Pražského hradu je překrásným místem a ideálním prostředím pro nejpopulárnější ze Shakespearových romantických komedií,“ domnívá se Robert J. Williamson, zakladatel souboru, jeho ředitel a herec v jedné osobě.

V obou inscenacích se představí celkem šestnáct herců, oblečených do výpravných alžbětinských kostýmů. Představení se odehrají za doprovodu živé hudby, v komickém duchu a dobovém prostoru, který pro své hry upřednostňoval i sám William Shakespeare.

„Tisíce let a stejně tak i za Shakespearova života se divadlo hrálo pod širým nebem – v povozech nebo na pódiových konstrukcích se před zraky stovek diváků uváděla velká historická a klasická dramata. Sám Shakespeare v době, kdy vyrůstal ve Stratfordu nad Avonou, taková představení navštěvoval, aby později na různých místech v Anglii uváděl pod širým nebem své vlastní kusy,“ připomněl Robert J. Williamson.

S cílem pokračovat v této tradici založil před šestnáci lety British Shakespeare Company, která je dnes po Royal Shakespeare Company v celé Velké Británii nejznámější a nejúspěšnější shakespearovskou společností hrající pod širým nebem. The Guardian její představení označil za „záruku idylického letního večera“, podle BBC „nebyl Shakespeare ještě nikdy tak zábavný“ jako ve hrách BSC.

Williamson se věnuje také stavbě repliky Shakespearova divadla Rose, vznikající na severu Anglie. Do kalendáře zavedl i National Shakespeare Day, připadající na 23. dubna: ten den se v roce 1564 Shakespeare údajně narodil a tentýž den v roce 1616 i zemřel.