Americká kina otevírají podzim Tarantinem

New York - Po prázdninovém programu naplněném odpočinkovými snímky typu animované Doby ledové nebo kontroverzního dokumentu Bruno se do amerických kin vracejí velká jména. Letošní filmový podzim, který většinou přichází s těmi nejlepšími filmy roku, zahajuje v pátek Quentin Tarantino a jeho nový snímek Hanebný pancharti. Filmové společnosti doufají, že režisér s pověstí podivně zvrhlého blázna zvedne během léta oslabenou návštěvnost.

Film, který se poprvé promítal v Cannes a který je podle samotného režiséra jeho nejlepším dílem, se jako tisíc jiných filmů vrací k tématu druhé světové války a nacismu. Tarantino ale nepřichází s fakty a rekonstrukcemi historických událostí. Naopak dějiny mění podle své vlastní fantazie, vymýšlí si nové příběhy a výsledkem je, že režisérovi Kill Billa a Pulp Fiction není ani tentokrát nic svaté. A tak vzniká skupina amerických Židů, která odjede do Evropy krutě zabíjet nacisty. Skupině velí Brad Pitt, kromě hollywoodských hvězd ale Tarantino oslovil i evropské herce.

„Jedno z hlavních témat, kolem kterého se film točí, je jazyk. Lidé mimo jiné v tom filmu umírají proto, že nemluví správně německy. Pokud ovládáte jazyk bezchybně, podaří se vám dokonale infiltrovat nepřítele. Například Melanie Griffithová měla hrát Němku, ale nešlo to, pořád zněla jako Melanie Griffithová,“ vysvětlil Tarantino při setkání s publikem v New Yorku. A tak ve filmu hraje i Diane Krugerová původem z Německa nebo rakouský herec Christoph Waltz, který za roli německého důstojníka získal cenu za nejlepší herecký výkon v Cannes.

Víc než o jazyk jde ale v Hanebných panchartech jako u každého Tarantinova snímku o násilí na všechny možné způsoby, krutý humor a fabulaci, která se navíc dotýká citlivých dějinných událostí. Režisér sám narazil na to, že nacismus a jeho symboly nevyvolávají v dnešní Americe takový odpor jako v Evropě. „Někteří němečtí herci měli viditelný problém nosit při natáčení nacistickou uniformu. Je to pochopitelné, když se zamyslíte nad jejich historií. Naopak v USA si můžete obléct nacistickou uniformu skoro i na Halloween,“ poznamenal Tarantino.

Režisér pracoval na scénáři víc než deset let, protože se mu, jak sám řekl, postupně začal pod rukama neovladatelně rozrůstat. Vznikl víc než tříhodinový snímek, který se dostal pod tlakem producentů na délku 149 minut.


Kromě nového Tarantinova snímku budou mít v USA na podzim premiéru například i novinka dokumentaristy Michaela Moora o příčinách finanční krize, který se poprvé bude promítat na festivalu v Benátkách, nebo nový film Martina Scorseseho Shutter Island s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Hanebný pancharti
Hanebný pancharti