Pražský jarmark nabídne hudebníky z víc než desítky zemí

Praha - Vpodvečer 25. srpna bude na Ovocném trhu zahájen šestý ročník folklorního festivalu Pražský jarmark 2009. Až do neděle 30. srpna tu budou denně vystupovat stovky lidových tanečníků, zpěváků a muzikantů z 33 domácích i zahraničních souborů. U pódia na Ovocném trhu bude také 35 stánků, kde se návštěvníci seznámí s tradičními českými řemesly.

„Dá se říci, že i přes relativně krátkou dobu trvání se Pražský jarmark může označit za jeden z našich největších folkloristických akcí. Pražané i návštěvníci metropole se mohou těšit nejen na různorodé soubory na Ovocném trhu, ale i na středeční průvod Prahou,“ upozornil Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR. Slavnostní průvod účinkujících začne po 14:00 na Staroměstském náměstí. Tady předvedou krátkou taneční show a poté projdou Celetnou a Rytířskou ulicí na Ovocný trh.

„Exotické tance, temperamentní lidovou muziku i ukázky tradičních zvyků jiných kultur přivážejí do Prahy nejlepší soubory zúčastněných zemí,“ řekl ředitel festivalu Jan Šlajs. Ze zahraničí do české metropole přijedou tanečníci, zpěváci a hudebníci z Číny, Konga, Indonésie, Kapverdských ostrovů, Kypru, Gruzie, Izraele, Ruska, Turecka, Slovinska, Itálie, Kazachstánu a Srbska.

„Dramaturgie festivalu se řídí pravidlem představit z každého světadílu alespoň jeden soubor. Spolupracujeme s příslušnými ambasádami, které nám doporučují případné účastníky tak, aby do Prahy dorazily skutečně špičkové soubory,“ doplnil Šlajs.

Většina z celkem 20 vystupujících českých souborů pochází z Prahy. Představují ale regionální folklor. Podle předsedy Folklorních sdružení České republiky Zdeňka Pšenici tato organizace v ČR zastřešuje 412 souborů. V Praze a středních Čechách jich je prý zhruba 30, z toho asi dvě třetiny se věnují regionálnímu folkloru.

V jednotlivých stáncích si budou moct návštěvníci vyzkoušet tradiční česká řemesla, jako je tkaní, drátování nebo hrnčířství. Občerstvení se bude podle Šlajse také zaměřovat na českou kuchyni. Kromě zabijačkových specialit budou moct návštěvníci ochutnat i třeboňského kapra, trdlo nebo bramboráky.

Jihokorejský soubor na mezinárodním folklorním festivalu
Jihokorejský soubor na mezinárodním folklorním festivalu
Více fotek
  • Jihokorejský soubor na mezinárodním folklorním festivalu autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/956/95576.jpg
  • L´Oulivarello - francouzský folklorní soubor zdroj: oulivarello.free.fr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100557.jpg