Stav pozdně secesní budovy z let 1911-12 v současnosti zkoumají odborníci. Již nyní je jisté, že bude potřeba nově rozvést plyn a elektřinu, udělat nové odpady. „Lze říci, že tu všechno dosloužilo,“ uvedl Vávra, známý z cyklu ČT Šumná města. Na kontě má i oceňované pražské rekonstrukce Divadla Dobeška nebo Švandova divadla.
Méně je více
Přestavba kladenské scény by měla zvýšit komfort diváků, a to i za cenu snížení kapacity zhruba o sto míst na 330. Podle ředitelky Blanky Bendlové to nepředstavuje problém, protože současnou kapacitu se podaří málokdy naplnit. Kromě toho mají vzniknout další dvě scény - jedna v přestavěné zkušebně a druhá v parku, která bude využívána v létě.
„Divadlo bude mít sníženou kapacitu, ale bude nahrazena tím, že budou jednotlivé lóže jak na úrovni přízemí, tak na úrovni patra. Zvýší se pohodlí i tím, že vznikne divadelní klub, takže současný bufet bude větší a vznikne i samostatná, z parku přístupná kavárna s letní terasou,“ shrnul Vávra. „Součástí parkového řešení bude přístavba letní scény a současná zkušebna se zvětší natolik, že bude moci být i alternativní scénou se samostatným výtahem, který bude sloužit nejen pro převoz kulis, ale i pro možnost pohybu handicapovaných spoluobčanů,“ dodal architekt.
Sbohem stresu ve výtahu
Novinkou bude i společná šatna herců umístěná na jednom patře. Nyní se herci převlékají ve dvou patrech, což je podle Vávry nepraktické. „Osobně jsem zažil, že jsem se převlékal ve třetím patře nad pódiem a během sjíždění dolů výtahem jsem měl mít výstup. Jak známo, divadelní čas je strašný, takže když někde chybíte minutu, tak to vypadá, že tam nejste hodinu,“ zavzpomínal Vávra na jednu ze svých hereckých zkušeností.
Herci budou během rekonstrukce jezdit na zájezdy nebo hrát v menším kladenském divadle Lampion. „Jednáme s provozovateli divadla v Rakovníku a ve Slaném, což jsou divadla, která nemají stálé herecké soubory,“ uvedla Bendlová. Další scénou, kde se kladenští herci objeví, má být pražské Divadlo pod Palmovkou.
