Impresionismus v Albertině - výstava, která je k vidění jen jednou za sto let

Vídeň – Hitem podzimní výtvarné sezony ve Vídni je největší výstava impresionismu ve střední Evropě za posledních 110 let nazvaná Jak se světlo dostane na plátno. Vídeňská galerie Albertina vystavuje 125 obrazů nejslavnějších impresionistických malířů a také malířské náčiní, které výtvarníci v té době používali. Albertina se rozhodla výstavu na jedno z nejpopulárnějších témat pojmout odlišně od ostatních podobných – velkoryse a ve vědeckých souvislostech.

„Ve střední Evropě nebyla už dlouho k vidění tak rozsáhlá výstava impresionismu. Naposledy ve Vídni v roce 1902, ale to už je dávná historie,“ uvedl k výstavě ředitel galerie Klaus Albrecht Schröder.

Impresionistické malby, mezi nimiž nechybí Monet, Renoir, Degas nebo Cézanne, potrvá do 10. ledna. 125 ze zhruba dvou stovek exponátů jsou obrazy, zbytek originální umělecké objekty, malířské náčiní a pomůcky. Vystaveny jsou například perspektivní rám a paleta Vincenta van Gogha nebo taneční střevíce z majetku Edgara Degase.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Rozsáhlá expozice přiblíží návštěvníkovi i impresionistickou techniku a malířské možnosti druhé poloviny 19. století. „V roce 1840 byla vynalezena tuba na barvy. Předtím se uchovávaly v měchýřích a po pár dnech vysychaly. Ale najednou je bylo možné dopravit kamkoli a vyrazit s nimi do přírody,“ vysvětluje například restaurátorka Iris Schaeferová.

A impresionisté své obrazy opravdu malovali venku. Ukázal to ojedinělý pětiletý výzkum Muzea Wallraf-Richartz v Kolíně nad Rýnem, které na výstavu do Albertiny zapůjčilo přes polovinu obrazů.

Češi, kteří se vydají na impresionisty do Vídně vlakem, budou mít díky spolupráci Českých drah, rakouských drah a galerie Albertina slevu – po předložení jízdenky zaplatí místo 9,5 jen 7 eur.

Výstava Impresionismus ve vídeňské Albertině
Výstava Impresionismus ve vídeňské Albertině
Více fotek
  • Výstava Impresionismus ve vídeňské Albertině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1107/110648.jpg
  • Výstava Impresionismus ve vídeňské Albertině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1107/110647.jpg