Krumlovská točna má budoucnost jistou do roku 2015 - UNESCO navzdory

Český Krumlov - Otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku zůstane na svém místě přinejmenším do roku 2015. Oznámil to ministr kultury Václav Riedlbauch po jednání se zástupci Jihočeského kraje, Jihočeského divadla, Českého Krumlova a Českých Budějovic. Současná točna, kromě toho, že vadí UNESCO, má podle Riedlbaucha omezenou životnost, za osm až deset let by se musela řešit její bezpečnost. I poté by ale podle Riedlbaucha netradiční venkovní divadlo mělo v Krumlově být - ministerstvo představilo nový projekt, chystaný pro zámeckou zahradu.

Kolem točny panují několik let obavy, které plynou zejména z různých interpretací výtek UNESCO vůči ČR; výbor světového dědictví, který v roce 1992 zapsal centrum Českého Krumlova na svůj prestižní seznam, požaduje točnu odstranit.

„Jedna věc je UNESCO, druhá věc souvisí s provozem divadla,“ řekl Riedlbauch. Ministerstvo se nyní zabývá projektem národního centra exteriérového divadla, jehož součástí by mohla být i točna. Centrum by se zabývalo i různými formami pouličního divadla. 

0Na projekt by podle Riedelbaucha bylo možné čerpat peníze ze strukturálních fondů EU z oblasti na projekty oživování památek. Peníze ze strukturálních fondů je možné čerpat do roku 2013 a projekty musí být hotové do roku 2015; tento termín by vyhovoval i dohodě, podle níž by točna v současné době měla zmizet do roku 2016. Projekt na dotaci ze strukturálních fondů má výhodu v tom, že 85 procent platí EU, jen 15 procent žadatel.

„Opustili jsme myšlenku točny mimo zahradu,“ řekl Riedlbauch. To znamená, že pokud by se točna stěhovala, bylo by to jen o několik desítek metrů. V jednání je několik variant - točna v současné podobě, točna zapuštěná do země či montovatelná konstrukce. V současné době se zpracovávají expertizy jednotlivých variant. Jen demontáž točny a revitalizace zahrady by přišla na 140 milionů korun. 

Ředitel Jihočeského divadla, které točnu provozuje, prohlásil, že po dnešním jednání je pro něj důležité, že točna bude hrát přinejmenším do roku 2015, a může tedy připravovat program. Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička řekl, že pokud nebude točna v nové podobě, neustoupí město ze svých požadavků na její setrvání na současném místě. Bývalý ministr kultury a poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) byl po dnešním jednání skeptický. „Vypadá to, že tu v jednu chvíli budou dokonce dvě točny,“ řekl. Nabízená řešení jsou podle něj příliš nákladná.

Točna v Českém krumlově
Točna v Českém krumlově