Na seznamu UNESCO je tango i verbuňk

Abú Zabí – Jihoamerický tanec tango zapsalo UNESCO na seznam světového nehmotného dědictví. Z českých tanců na něm už figuruje slovácký verbuňk. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu rozhodla o zařazení tanga na svém zasedání v metropoli Spojených arabských emirátů Abú Zabí.

„V oblasti, kde se stýkaly vlivy evropských imigrantů, potomků černošských otroků a místních obyvatel, kreolů, vznikla různorodá směs zvyků, rituálů a víry, ze které se zrodila charakteristická kulturní identita,“ píše k zápisu tanga UNESCO ve své zprávě.

Na zasedání UNESCO posoudí celkem 76 kandidátů, kteří usilují o zařazení na seznam, jenž zahrnuje různé zvyky, tradice nebo kulturní události. Uveden je na něm už například bolivijský karneval ve vysokohorském hornickém městě Oruro nebo kresby do písku na tichomořském souostroví Vanutu. Mezi návrhy měla být nyní z iniciativy prezidenta Nicolase Sarkozyho i francouzská gastronomie, oficiální kandidatura ale do Abú Zabí nedorazila.

Video Tango na seznamu UNESCO
video

Tango na seznamu UNESCO

Tanečního zástupce na seznamu má i Česká republika – od roku 2005 je na něm zapsán tradiční mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka. O zápis usilují také masopustní obchůzky v maskách na Hlinecku, jejichž tradiční podoba se nemění od 19. století.