Ostravě zazpívá Paata Burchuladze, druhý Šaljapin

Ostrava – Janáčkova filharmonie Ostrava doprovázela za dobu své působnosti mnoho umělců zvučeného jména. Dnes večer, šest dní před zahajovacím koncertem své 56. sezony, doprovodí v ostravském Domě kultury gruzínskou operní hvězdu Paatu Burchuladzeho. Burchuladze patří ke špičkám současné opery, o čem nejlépe svědčí slova dirigenta Herberta von Karajana, který ho označil za druhého Šaljapina.

Legendu ruské opery Šaljapina i Burchuladzeho spojuje impozantní bas a neuvěřitelný rozsah. Svět si získali především jedinečným provedením svých partů v ruských operách. „Burchuladze je univerzální zpěvák. Nejraději zpívá Borise Godunova, s nímž prošel celý svět, ale stejně tak zpívá Verdiho a skladby jiných italských mistrů i jazzové standardy,“ prozradil ředitel Janáčkovy filharmonie Peter Krajniak.

Repertoár dnešního večera bude podobně pestrý – vedle árií z oper Verdiho, Čajkovského a Prokofjeva zahraje host koncertu, klavírista Pavel Kašpar, Gershwinovu Rapsodii v modrém. V Burchuladzeho podání zazní dokonce muzikálová píseň Old Man River. Song z dílny Oscara Hammersteina a Jeroma Kerna je považován za americkou klasiku, původně napsanou pro Paula Robesona. Interpretovali ho také Bing Crosby, Frank Sinatra nebo Beach Boys.

Video Reportáž Kristiny Kačmarské
video

Reportáž Kristiny Kačmarské

„Program je velmi zajímavý a zvláštní. Italské opery jsou obvyklou součástí mého repertoáru, ale Gershwina a americkou píseň o Mississippi budu zpívat úplně poprvé,“ přiznal Burchuladze. Rastislav Štúr, šéfdirigent Slovenského národního divadla, který bude tentokrát řídit Janáčkovu filharmonii, nepochybuje, že Burchuladze si poradí se všemi žánry: „Je to člověk, který zpíval s největšími dirigenty na světě, v největších sálech. Z jeho přístupu je cítit, že ví, jak to má být.“

Nejlepší Boris

Paata Burchuladze se narodil v gruzínském hlavním městě Tbilisi v roce 1955. Zpěv začal studovat ve svém rodišti u Olimpi Khelashvili. „Moji rodiče rozhodli za mě, že budu zpěvákem, já jím nechtěl být. Ale když jsem pak zpíval svou první roli Mefistofela a po prvních taktech se ozval velký potlesk, řekl jsem si, že to vůbec není špatné,“ zavzpomínal na začátek své pěvecké dráhy Burchuladze. Mezi hvězdy operního světa vkročil definitivně debutem  v londýnské Královské opeře v Aidě po boku Katii Ricciarelli a Luciana Pavarottiho. Od té doby dobyl všechny přední operní scény po celém světě.

K Burchuladzeho „majstrštykům“ patří především part Borise Godunova. Jeho první velké vystoupení v této roli přišlo při otevření sezóny 1990/91 v Metropolitní opeře v New Yorku. Od té doby se stal vyhledávaným pěvcem všech operních domů přímo pro tuto roli a kritika jej uznává jako jednoho z „nejlepších Borisů“ všech dob.

Paata Burchuladze (Attila)
Paata Burchuladze (Attila)
Více fotek
  • Paata Burchuladze (Attila) zdroj: www.burchuladze.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1150/114976.jpg
  • Paata Burchuladze (Boris Godunov) zdroj: www.burchuladze.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1150/114974.jpg