Grand Prix Tourfilmu putuje do Indie

Karlovy Vary - Hlavní cenu, Grand Prix, získal na letošním 42. ročníku mezinárodního festivalu filmů o cestování a turistice Tourfilm Karlovy Vary indický snímek Incredible India přihlášený tamním ministerstvem turistiky a cestovního ruchu. Porota u něj ocenila nejen vtipnost, ale rovněž velmi zdařilé filmové zpracování. Do nejužšího výběru na hlavní cenu se letos dostalo hned deset filmů. Česká televize ve své kategorii bodovala dokonce dvakrát.

V kategorii televizních dokumentárních a publicistických filmů do 60 minut získal třetí cenu snímek přihlášený Českou televizí s názvem Rozhoupaný svět Rudolfa Krautschneidera. Porotci v této sekci ještě přiřkli zvláštní cenu cyklu Šumná města z produkce České televize. Cenu ředitele agentury CzechTourism za nejlepší zahraniční film o Česku obdrželo Mexiko za snímek República Checa.

U nejlepších filmů se letos objevil zcela nový trend. Jsou natočeny jako videoklip střihaný na hudbu bez komentáře a nepředstavují pouze památky a atrakce dané lokality. Ty jsou ve snímcích také, ovšem až na druhém místě. Pozornost patří hlavně lidem. „Inspirativní nálada tak diváka vtahuje do děje a snaží se ho ovlivnit tak, aby se jeho zájem o danou lokalitu stal rozhodující pro budoucí návštěvu. Emoce vítězí a fakta si divák může najít na webu či v tiskových materiálech,“ uvedl ředitel festivalu Josef Schütz.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Filmy oceněné v dalších festivalových kategoriích vesměs pracovaly v rámci tohoto trendu - španělský snímek Segovia Tourism: Everything For All, Visit Gribskov z Dánska, Eye on Amsterdam z Nizozemska, italské spoty Italia Much More Collection nebo The Islands of Magic Nature z Portugalska. V hlavní kategorii videí a filmů do 30 minut a reprezentující státy, regiony a města, český zástupce neuspěl. Žádný z tuzemských snímků nebyl oceněn ani v sekci z oblasti komerční turistiky.  

České soutěže Tour Region Film se zúčastnilo 128 filmů a 51 multimédií. Vítězem je Destinační společnost Východní Čechy s titulem Na východ do ráje, před filmem ZLíNY - Zlín in New York a titulem Plzeňského kraje Živá voda Čech. Multimédia vyhrály webové stránky Českého Krumlova.

Letošního festivalu Tourfilm, jenž se poprvé konal v hotelu Thermal, se zúčastnil rekordní počet 136 zemí z celého světa. Přihlásily 614 filmů a 352 multimediálních projektů. Hlavní hvězdou festivalu byl šestatřicetiletý Ian Wright, považovaný za jednoho z nejlepších světových cestopisných moderátorů. Uvádí dokumenty například na televizních kanálech Discovery Channel a Travel Channel. S lidmi besedoval i nejvíce překládaný český cestopisný spisovatel Miroslav Stingl, cestovatel Rudolf Švaříček, fotograf divočiny Petr Slavík a polární cestovatel a průvodce Mirek Jakeš.

David Vávra v Šumném Znojmě
David Vávra v Šumném Znojmě
Více fotek
  • David Vávra v Šumném Znojmě autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/567/56616.jpg
  • Ian Wright zdroj: Tourfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1164/116319.jpg