Ceny Sazky a Divadelních novin byly rozdány

Praha - Ceny Sazky a Divadelních novin se v pražském Divadle pod Palmovkou udělovaly podeváté na základě hlasování kritiků a publicistů. S Tháliemi a cenami Alfréda Radoka patří k prestižním domácím divadelním oceněním. Záznam společenského večera nazvaného Událost sezony - sázka na kvalitu odvysílá Česká televize 17. října na programu ČT2 před půlnocí. Jeho moderátorkou byla Tereza Kostková, diváky pobavili členové libeňské scény úryvky ze svých inscenací.

„S cenami je to vždycky spíš loterie. V Praze je například během sezóny nad 300 premiér, dalších 300 mimo Prahu a není v ničích silách to vše zvládnout. Mě potěšila cena pro Rosťu Nováka za La Putyku, protože on tím představením rozdává radost publiku. Je to představení nabité energií. On naučil herce spoustu věcí a to vše za podmínek, za kterých by to nedělal ani ukrajinský dělník,“ řekla v souvislosti s udílením cen v rozhovoru pro ČT24 divadelní kritička Marie Reslová.

Kateřina Burianová byla odměněna za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr. Konkrétně za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů, kterou uvedlo pražské Národní divadlo. Dalšími nominovanými v této kategorii byli Jaromír Dulava jako Předseda ve hře Ptákovina (Činoherní klub Praha), Miroslav Táborský jako Don Gutierre ve hře Lékař své cti (Divadlo v Dlouhé Praha) a Radovan Král v titulní roli hry Charlie ve světlech moderní doby (Městské divadlo Zlín).

Video Rozhovor s Kateřinou Burianovou
video

Rozhovor s Kateřinou Burianovou

Rozhovor s Kateřinou Burianovou

Studio6-12.10.09

Reportáž Ivy Němcové a rozhovor s M. Reslovou

V činohře byli oceněni Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák za autorství inscenace České nebe uvedené v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze. S podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft její záznam právě vychází v Supraphonu.

V oblasti hudebního divadla byl oceněn dramatik, režisér, scenárista a herec Jan Schmid za režii hudební inscenace Faust a Markétka v pražském Studiu Ypsilon. Ve středu ho vyznamenal také festival nezávislého a alternativního divadla …příští vlna/next wave… Za více než čtyřicetileté působení mu přiznal hlavní cenu „živoucí poklad“.

Dalším oceněným byl Jan Kodet za choreografii baletu Camoufl.AGE na jevišti Národního divadla. Nominováni byli i Ohad Naharin za choreografii Bolero realizovanou souborem 420people, Petra Hauerová a Vladimir 518 za choreografii a vizuální koncepci inscenace Teorie souboru TOW a Jacek Przybylowicz za choreografii Barocco v Národním divadle v Brně.

Za autorství a koncepci inscenace La Putyka byl v oblasti alternativního divadla oceněn Rosťa Novák. I on byl za tento svůj projekt nového cirkusu v holešovické La Fabrice odměněn festivalem …příští vlna/next wave… - stal se „osobností roku“.

Ceny Sazky a Divadelních novin se udílejí od roku 2001 pod záštitou ministra kultury. Laureáti získají šek na 150.000 korun, plastiku a šperk. Vítěz kategorie Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr bere 200.000 Kč.

Kateřina Burianová
Kateřina Burianová
Více fotek
  • Kateřina Burianová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1165/116411.jpg
  • Faust a Markétka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/808/80705.jpg
  • La Putyka zdroj: www.letniletna.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1055/105407.jpg