Čeští a japonští bubeníci se slétli do Smržovky

Smržovka (Jablonecko) - Špičkoví čeští a japonští bubeníci dnes dorazili do Smržovky v Jizerských horách. Se dvěma tunami hudebních nástrojů zde zahájí osmý ročník Sletu bubeníků. Během následujícího měsíce společně odehrají dvanáct koncertů po celé zemi, těšit se na ně mohou mimo jiné posluchači v Brně, Praze, Olomouci. Později zamíří i do New Yorku a Washingtonu. Na sletu se schází každý rok jiná sestava a vznikají nové skladby podle momentální nálady a pocitů hudebníků, minulé tři ročníky byly věnovány africko-karibskému stylu.

Při společných koncertech bývají diváci svědky záplavy rytmů, která připomíná atmosféru kmenových rituálů. Muzikanti rozeznívají blány, gongy, barely, činely i vzduch v místnosti. Hlavní roli letos obstará japonský buben taiko. „Je to výzva, vystavět rytmickou hudbu a taneční veselí s nástroji, které se používají v jiných oblastech,“ říká iniciátor sletů Pavel Fajt. Během šesti tříhodinových zkoušek musí vytvořit z muzikantů sehraný tým.

Letos se na pódiu vedle Fajta objeví perkusista Miloš Vacík, bubeník kapely Mňága a Žďorp Pavel Koudelka a Tomáš Ondrušek, který osmým rokem vede na pražské AMU třídu bicích nástrojů. Japonci na slet vyslali zpěvačku Yumiko, tanečnici Sawako a bubeníka Leonarda Eta, jehož skladby se objevily v hollywoodských trhácích, třeba ve Lvím králi. 

Video Začíná 8. Slet bubeníků
video

Začíná 8. Slet bubeníků

0První ročník Sletu bubeníků se uskutečnil v roce 2002. Jeho ideou bylo pozvat přední světové bubeníky na týdenní tvůrčí dílnu, překlenout rozdíly mezi kulturami a iniciovat vytvoření unikátního uměleckého díla - společné kompozice rytmických nástrojů. Program letošního festivalu zde.

Slet bubeníků
Slet bubeníků