Šanson, písnička s obsahem, má svůj festival

Praha – Občanské sdružení Nová síň ve spolupráci s městskou částí Praha 5 a Švandovým divadlem pořádá již 5. ročník Festivalu autorského šansonu. Píseň jako světonázor, píseň jako výpověď, jako hra, poezie, sdělení, poslání, ale i trauma a trýzeň, to vše je šanson a to vše předvede neotřelé složení umělců sdělujících své pocity šansonem 22. října ve Švandově divadle. Večerem provází dnes už renomovaná šansoniérka a vždy originální moderátorka Ester Kočičková.

„Jsme opravdu rádi, že takový festival se na půdě Prahy 5 už opakovaně pořádá. Je to totiž výrazný signál toho, že jsme nakloněni kromě velkých akcí podporovat i nekomerční kulturu, která má spíše komorní charakter, ale svým přesahem se dotýká věcí veřejných,“ uvedl ke spoluúčasti Prahy 5 radní Michal Šesták, který dále upřesnil, že městská část festival podporuje částkou 300 000 korun.

Přestože šanson bývá zařazován mezi menšinové žánry a do rádií a povědomí široké veřejnosti se propracují jeho interpreti jen zřídkakdy, pro umělce je vděčnou kategorií, neboť jim dává velký prostor pro osobité vyjádření. Na prknech Švandova divadla se už tradičně střídají profesionálové s amatéry, známá jména s těmi, která teprve o pozornost bojují, protože v tomto žánru není rozhodující popularita, ale osobitost, originalita a tvůrčí nasazení.

Letošní ročník přivítá například Marcelu Březinovou s muzikantem Janem Volným. „Hudba a mé písně nejsou škatulky! Je to především úžasně svobodný způsob, jak vyjádřit své pocity a vnímání tohoto světa,“ říká Březinová.

Dále vystoupí Zuzana Dumková, která zazpívá písně ze svého alba Balance, tentokrát všechny s českými texty. Jako hosty si k tomu přizve ještě kytaristu Petera Bindera a brazilskou perkusistku Flavinhu Torgu.

Two Voices - Dva hlasy, které vycházejí každý z jiného pěveckého stylu, ale navzdory tomu vytvářejí skvěle znějící duo, které tvoří mezzosopranistka Edita Adlerová a šansoniérka Jana Rychterová. Jejich repertoár tvoří především písně pohybující se na pomezí žánrů, ale i klasika v překvapivých úpravách a také originální šansony.

Jako bonbonek s překvapením je inzerovaná skupina 6 NaChodníku. Tato náchodská šansonová skupina působí od roku 2006, kdy ji založili sourozenci Lucie a Tomáš Peterkovi. Ke zpěvu a klavíru se připojily housle, saxofon, kontrabas a bicí, takže vzniklo šestičlenné uskupení, které se díky potížím se zkušebními prostory často ocitalo „na chodníku“, což se stalo východiskem pro název kapely.

Vrcholem večera však bezesporu bude vystoupení Ester Kočičkové spolu se svým dvorním skladatelem Lubomírem Nohavicou a radostně cynickým šramlem s názvem Kujooni. Předvedou na závěr festivalu, dle svého vyjádření, sociální šanson. Kapela Kujooni ze Slaného vládne akordeonem, saxofony, trombonem, baskřídlovkou, violoncellem, elektrickou kytarou, bicími a také basovou kytarou, na kterou hraje Johnny Jůdl, člen známé skupiny Jablkoň. Repertoár budou tvořit skladby, které pro tuto příležitost vytvořili Luboš Nohavica a Ester Kočičková.

Podrobnosti o programu festivalu najdete zde.

Festival autorského šansonu
Festival autorského šansonu
Více fotek
  • Festival autorského šansonu zdroj: Nová síň http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118084.jpg
  • Festival autorského šansonu autor: ČT24, zdroj: Nová síň http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118085.jpg
  • Festival autorského šansonu zdroj: Nová síň http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118082.jpg