Staří mistři se prodali za rekordní sumy

Londýn - Italský renesanční mistr Raffael Santi se stal největší hvězdou  dražby děl starých mistrů v londýnské aukční síni Christie's. Jeho kresba Hlava múzy byla vydražena za 29,16 milionu liber (asi 870 milionů korun), což je absolutní rekord svého druhu. Výsledná částka vysoko překračuje původní odhad, který byl 12 až 16 milionů liber. Zároveň je to zdaleka nejvyšší suma, jaká se kdy za kresbu starého mistra zaplatila. Dosavadní rekord byl 8,1 milionu. V roce 2001 se za ni prodal Michelangelův náčrt Krista vstávajícího z mrtvých a o rok později Leonardova studie Kůň a jezdec.

Hlava múzy byla studií pro postavu na jedné z fresek, jimiž Raffael (1483-1520) v letech 1508 až 1511 vyzdobil Vatikánské komnaty. Podle Christie's jsou tyto fresky široce považovány za jeho největší dílo.

Velmi draze, ale v rámci původních odhadů se v dražbě prodal Portrét muže od Rembrandta. Kupec, jehož totožnost Christie's neuvádí, za něj dal 20,2 milionu liber. Odhady se pohybovaly mezi 18 a 25 miliony.

Video Christie´s - aukce
video

Christie´s - aukce

Třetí hvězdou večera byl italský barokní mistr Domenico Zampieri, známý pod zdrobnělinou Domenichino, jehož obraz Svatý Jan Evangelista, odhadovaný na sedm až deset milionů, byl vydražen za 9,2 milionu liber.

Dražba celkově vynesla přes 68 milionů liber, uvedla Christie's.

Christie´s - aukce
Christie´s - aukce