Vídeňské Leopoldovo muzeum na český pas či občanku

Vídeň - Díla moderny, secese a expresionismu zastoupená nejznámějšími evropskými umělci své doby (E. Schiele, G. Klimt, O. Kokoschka. E. Munch aj.) budou v pátek a sobotu 11. a 12. prosince zdarma přístupná všem občanům České a Slovenské republiky. Leopoldovo muzeum ve Vídni takto oslaví dvacetileté výročí otevření státních hranic Československa. Návštěvníci z Česka a Slovenska se prokáží pasem nebo občanským průkazem a mohou zhlédnout vedle významných stálých expozic také aktuální výstavy, například více než 200 mistrovských děl zahrnující projekt nazvaný Edvard Munch und das Unheimliche (Edvard Munch a cosi tísnivého). Otevírací doba muzea je po oba dny od deseti do osmnácti hodin.

Sbírka Leopoldova muzea je jednou z nejvýznamnějších kolekcí rakouského moderního umění na světě. Rudolf a Elisabeth Leopoldovi shromáždili za 50 let více než 5 tisíc exponátů a v roce 1994 byla sbírka ustavena jako soukromá nadace Leopoldovo muzeum.

Galerie ve vídeňské MuseumsQuartier nedaleko bývalého císařského zámku Hofburgu disponuje světově největší sbírkou děl Egona Schieleho a nejvýznamnějšími díly Gustava Klimta, Oskara Kokoschky, Richarda Gerstla a Albina Egger-Lienze. Návštěvníci mohou dále zhlédnout malby a grafiky Herberta Boeckla, Hanse Böhlera, Antona Faistauer, Antona Koliga, Alfreda Kubina nebo Wilhelma Thönyho. 19. století reprezentují Ferdinand Georg Waldmüller, Friedrich Gauermann, August von Pettenkofen, Anton Romako, Emil Jakob Schindler, Carl Schuch a další. Lákadlem jsou i výtvory vídeňských uměleckořemeslných dílen.

Stálé expozice

  • Mistrovská díla Egona Schieleho
  • Vídeň 1900 - Klimt, Moser a Kokoschka
  • Od expresionismu k nové věcnosti

Speciální expozice

  • Edvard Munch a cosi tísnivého
  • Aksel Waldemar Johannessen. Norský expresionista
  • Bambus, plechovka a tykve. Jiný druh hraček0

Výstava Edvard Munch a cosi tísnivého zahrnuje více než 200 děsivě nádherných mistrovských děl umělců, jako je například Munch, Ensor, Goya a Kubin. Další je rozsáhlá retrospektiva norského expresionisty A. W. Johannessena (1880-1922). Expozice Bambus, plechovka a tykve představuje pozoruhodné dětské hračky z Afriky, Asie a Latinské Ameriky ze sbírky Fritze Truppa.

Více informací na www.leopoldmuseum.org.

Výstava děl E. Muncha v Leopoldově muzeu ve Vídni
Výstava děl E. Muncha v Leopoldově muzeu ve Vídni
Více fotek
  • Výstava děl E. Muncha v Leopoldově muzeu ve Vídni autor: Leopoldovo muzeum, zdroj: Leopoldovo muzeum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129142.jpg
  • Edvard Munch: Červená a bílá (1895) autor: Edvard Munch, zdroj: Leopoldovo muzeum ve Vídni http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129145.jpg
  • Dětská hračka z Konga zdroj: Leopoldovo muzeum ve Vídni http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129180.jpg