Jeden svět bude letos filmy i půjčovat

Praha - S podtitulem Jak získáš své diváky ty? začne v polovině března 12. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Vedle projekcí více než sta filmů z celého světa spojených s besedami a dalším doprovodným programem nabídne divákům možnost zapojit se aktivně do šíření snímků - k dokumentům, které návštěvníci vyberou jako nejlepší, zajistí pořádající Člověk v tísni distribuční práva, která umožní komukoliv film si vypůjčit za účelem bezplatné vlastní soukromé i veřejné projekce.

Ani letos festival nezůstane pouze v Praze, kde se uskuteční mezi 10. a 18. březnem - ve druhé polovině března se přesune do dalších 29 měst po celé České republice a počítá se i se zahraničními projekcemi. Zhlédnout vybrané snímky z minulých ročníků mají již teď možnost zájemci na internetovém speciálu České televize - od 15. února do 31. března je zde volně k dispozici deset filmů, mezi nimi například Čas hlupáků, Barmský VJ nebo snímek české režisérky Lindy Jablonské Vítejte v KLDR! Na loňském ročníku oceněný snímek Barmský VJ uvede také ČT2, a to 3. března ve 22:30.

Přehlídku zahájí íránský snímek Dny zelených nadějí, který dokumentuje potlačování studentských demonstrací po loňských prezidentských volbách v Íránu. Na loňském festivalu v Benátkách získal film jednadvacetileté íránské režisérky Hany Machmalbafové cenu za statečnost. Írán bude i jedním z témat, kterému se letošní ročník bude věnovat. Seznam všech letos uváděných filmů.

Filmy budou soutěžit ve dvou kategoriích - v hlavní soutěži a v kategorii Máte právo vědět. V hlavní mezinárodní porotě zasedne dánský dokumentarista Anders Ostergaard, který loni dostal na festivalu Jeden svět Zvláštní cenu Václava Havla za dokument o revoluci v Barmě. Rozhodování se zúčastní také ruská režisérka Máša Novikovová, která natočila film o novinářce Anně Politkovské. Dalším členem poroty bude zakladatel varšavského lidskoprávního festivalu Watch Docs Dariusz Kowalski. O vítězích rozhodne také česká dokumentaristka Linda Jablonská a britská ekologická aktivistka Franny Armstrongová. Její dokumentární debut Kauza McDonald's (1997, 2005) byl v roce 2007 Britským filmovým institutem zařazen mezi Deset dokumentů, jež změnily svět.

Chybět nebudou ani projekce vybraných filmů pro žáky základních a středních škol - ti se mohou těšit například na snímek z prostředí čínských středoškoláků Chci být Někdo. Možnost půjčovat snímky s právy divákům zavedl podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové Jeden svět poté, co organizaci Člověk v tísni často oslovovali diváci s prosbou o zapůjčení filmů k promítání. "V duchu sloganu: Jak získáš své diváky ty? chceme zájemce motivovat k aktivnímu přístupu k tématům 'jednosvětových filmů'," vysvětluje. Diváci získají možnost film si půjčit, nesmějí ale vybírat vstupné. Registrace do programu začne po skončení festivalu přes přihlášky na webu festivalu.

Barmský VJ
Barmský VJ
Více fotek
  • Barmský VJ zdroj: Festival Jeden svět http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/746/74535.jpg
  • Den zelených nadějí autor: Člověk v tísni, zdroj: Člověk v tísni http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1456/145507.jpg
  • Byl jednou jeden ostrov autor: Člověk v tísni, zdroj: Člověk v tísni http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1456/145516.jpg