Prorok zabodoval i doma u Césara

Paříž - Při udílení francouzských filmových cen César v pařížském divadle Châtelet se žádné velké překvapení nekonalo. Nejlepším francouzským filmem loňského roku byl vyhlášen v sobotu večer favorizovaný snímek Prorok Jacquesa Audiarda. Prorok nasbíral celkem třináct nominací, proměnil devět z nich.

Soška Césara je pro Proroka už devátým oceněním. Minulou neděli například získal jako nejlepší neanglicky mluvený film britskou filmovou cenu BAFTA a byl také nominován v kategorii nejlepšího zahraničního filmu na amerického Oscara.

Césara za nejlepší mužskou roli získal osmadvacetiletý Tahar Rahim, který ve filmu Prorok ztvárnil postavu mladého kriminálníka. Jako nejlepší ženský výkon ocenili porotci čtyřiapadesátiletou Isabelle Adjaniovou za roli ve francouzsko-belgickém snímku La journée de la jupe Jeana-Paula Lilienfelda.

V kategorii zahraničních filmů zvítězil snímek Gran Torino amerického herce a režiséra Clinta Eastwooda, který tak porazil mimo jiné celosvětový filmový hit Avatar svého krajana Jamese Camerona. Cenu v Paříži za Eastwooda převzal jeho syn, jazzový muzikant Kyle Eastwood, který složil hudbu pro několik filmů svého otce včetně oceněného snímku.