Babička se vrací - a hned v trojím vydání

Praha – Studio Ypsilon připravilo inscenaci nové hry Arnošta Goldflama BABIČKA SE VRACÍ aneb DICHTUNG UND WAHRHEIT. Goldflam říká, že je to Babička na rožni Ypsilonky. Neboli Babiččin příběh ve třech variantách, jak ho viděla Božena Němcová, jak se s největší pravděpodobností skutečně udál a jak ho vidíme dnes. A k tomu ještě řada zvláštností a pikantních souvislostí, např. dvě Babičky v jedné postavě, ale v několika příbězích. Premiéry se odehrají 11. a 12. března.

„Nechtěl jsem dělat Babičku jen jako přepis stejnojmenné knihy Boženy Němcové, protože tato její iluze a pohádka, kterou si vysnila, by nic nového neřekla. Vyhovuje mi ypsilonská poetika, která s oblibou vše převrací a nabízí pohledy ze všech stran,“ uvedl Goldflam.

Jak je u divadelní poetiky Studia Ypsilon zvykem představení doplní řada vsuvek, názorů i stanovisek, s nimiž vystoupí protagonisté hry. „Chtěl jsem, aby byla tragikomická. Zároveň jsem nechtěl parodovat, ironizovat či dokonce zesměšňovat toto dílo, ale vyjádřit své kouzlení nad ním. Knížku jsem měl vždy ve velké oblibě; zároveň jsem však byl zaujat realitou a novým výkladem,“ doplnil autor.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Málokterá z postav je podle něj jednoznačná, málokterá odpovídá románu. Většina přináší „něco navíc“, jakýsi obrácený úhel pohledu. Inscenace se bude proto hrát s podtitulem Vybásněná a pravdivá. Z původního příběhu prý Godlflam s dramaturgem Jaroslavem Etlíkem ponechali zhruba 60 procent. O výběr hudby se postaral Miroslav Kořínek, a tak z jeviště v tomto „hudebním eintopfu“ zazní různé písně z různých dob včetně podobně pojaté hudby scénické.

Hostující Lilian Malkinová, pro níž je domovskou scénou Divadlo na Fidlovačce, byla obsazena do role kněžny. I ona má dobrý vztah k této knížce, kterou četla už dávno v ruštině. Ve stopách osudů slavné knihy se na Staré bělidlo vydávají jednotliví herci, herečky a hosté Ypsilonky, jmenovitě Jana Synková, Jiří Lábus, Lilian Malkina, Pavel Nový, Jan Jiráň, Barbora Vyskočilová, Barbora Skočdopolová, Lenka Loubalová, Jana Šteflíčková. Romana Sittová, Petr Vršek, Martin Janouš, Jakub Slach, Martin Bohadlo a Dominik Renč • režie Arnošt Goldflam • výprava Petra Goldflamová Štětinová • hudební adaptace Miroslav Kořínek • dramaturgie Jaroslav Etlík.

Babička se vrací
Babička se vrací