Nová scéna ND uvádí cool hru, která zrušila anglickou cenzuru

Praha - Premiéru kontroverzní hry britského dramatika Edwarda Bonda Spaseni má za sebou inscenační tým Nové scény Národního divadla. Poprvé ji v Česku (resp. Československu) připravil v roce 1968 Ladislav Smoček v Činoherním klubu. Tvůrcem nového nastudování je šéf činohry české první scény Michal Dočekal. Uvedl, že hra vypovídá o troskách naděje ve světě, který spásu vyškrtl ze seznamu svých hodnot.

„Je to hra o naději, její příběh je bezútěšný, hrubý a zoufalý,“ řekl před premiérou Dočekal. Jde o hru o spáse, která není laciná, jednoduchá a v žádném případě není zadarmo," dodal k textu, který nově přeložil Jan Hančil.

Všechno má své příčiny, i naprostá bezcitnost hlavní hrdinky příběhu začíná v rozpadlém manželství rodičů. Jenom bezděčně opakuje model jejich vztahu a vyhrocuje ho totální netečností ke svému dítěti. Drastická scéna vraždy malého dítěte je pak apokalyptickým koncem a jenom těžko se hledá místo, kde všechno začalo.

Podle dramaturgyně české první scény Lenky Kolihové Havlíkové tato Bondova hra, jejíž součástí je vražda dítěte, změnila způsob psaní a ovlivnila řadu dramatiků včetně Sarah Kaneové a Marka Ravenhilla. „Bond ji stále považuje za současnou,“ řekla a upozornila, o jak drastických událostech se dnes lidé dovídají z médií. „Její příběh je možná aktuálnější, než v polovině 60. let, kdy vznikla,“ podotkla.

Do hlavních rolí režisér obsadil Jana Hájka, Jana Dolanského, Lucii Žáčkovou, Ladislava Mrkvičku, Janu Bouškovou a hostujícího Rostislava Nováka. Představitel hlavní role Jan Hájek prozradil: „To temno ze zkoušek se mnou chodilo i domů.“

Edward Bond

je považován za inspirátora a předchůdce drsné školy britského divadla, takzvané cool dramatiky. Jeho hry byly v Británii zakázány pro údajnou nemorálnost. Hra Spaseni se zasloužila o zrušení cenzury, která v Británii platila od roku 1737. Když ji totiž divadlo English Stage Company v roce 1965 uvedlo, čelilo žalobě a prohrálo. Následoval vášnivý spor o cenzuru, kterou parlament o tři roky později zrušil.

Spaseni
Spaseni