Nová scéna ND uvádí cool hru, která zrušila anglickou cenzuru

Praha - Premiéru kontroverzní hry britského dramatika Edwarda Bonda Spaseni má za sebou inscenační tým Nové scény Národního divadla. Poprvé ji v Česku (resp. Československu) připravil v roce 1968 Ladislav Smoček v Činoherním klubu. Tvůrcem nového nastudování je šéf činohry české první scény Michal Dočekal. Uvedl, že hra vypovídá o troskách naděje ve světě, který spásu vyškrtl ze seznamu svých hodnot.

„Je to hra o naději, její příběh je bezútěšný, hrubý a zoufalý,“ řekl před premiérou Dočekal. Jde o hru o spáse, která není laciná, jednoduchá a v žádném případě není zadarmo," dodal k textu, který nově přeložil Jan Hančil.

Všechno má své příčiny, i naprostá bezcitnost hlavní hrdinky příběhu začíná v rozpadlém manželství rodičů. Jenom bezděčně opakuje model jejich vztahu a vyhrocuje ho totální netečností ke svému dítěti. Drastická scéna vraždy malého dítěte je pak apokalyptickým koncem a jenom těžko se hledá místo, kde všechno začalo.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Podle dramaturgyně české první scény Lenky Kolihové Havlíkové tato Bondova hra, jejíž součástí je vražda dítěte, změnila způsob psaní a ovlivnila řadu dramatiků včetně Sarah Kaneové a Marka Ravenhilla. „Bond ji stále považuje za současnou,“ řekla a upozornila, o jak drastických událostech se dnes lidé dovídají z médií. „Její příběh je možná aktuálnější, než v polovině 60. let, kdy vznikla,“ podotkla.

Do hlavních rolí režisér obsadil Jana Hájka, Jana Dolanského, Lucii Žáčkovou, Ladislava Mrkvičku, Janu Bouškovou a hostujícího Rostislava Nováka. Představitel hlavní role Jan Hájek prozradil: „To temno ze zkoušek se mnou chodilo i domů.“

Edward Bond

je považován za inspirátora a předchůdce drsné školy britského divadla, takzvané cool dramatiky. Jeho hry byly v Británii zakázány pro údajnou nemorálnost. Hra Spaseni se zasloužila o zrušení cenzury, která v Británii platila od roku 1737. Když ji totiž divadlo English Stage Company v roce 1965 uvedlo, čelilo žalobě a prohrálo. Následoval vášnivý spor o cenzuru, kterou parlament o tři roky později zrušil.

Spaseni
Spaseni