Vivaldianno - baroko na synteticko-etnický způsob

Praha - DVD Vivaldianno - záznam koncertní podoby projektu rockového klavíristy a skladatele Michala Dvořáka a houslového virtuosa Jaroslava Svěceného vydaný v edici České televize - bylo pokřtěno v pražské Malostranské besedě. Kmotry nahrávky spojující světy populární, vážné a etnické hudby byli moderátorka Lejla Abbasová a kytarista Radim Hladík, který se na albu také podílel.

„Dnes je doba, kdy je potřeba klasické hudbě hodně pomáhat, hodně ji zveřejňovat. Mam radost, že Vivaldianno se stalo jakýmsi můstkem pro lidi různých generací,“ říká Jaroslav Svěcený. Podle svých slov zaznamenal, že díky projektu se objevili mladí lidé i na koncertech klasické hudby.

Autoři skloubili klasické barokní instrumenty s elektrickými kytarami a nejmodernějšími syntetizátory. V unikátním multižánrovém projektu složilo Vivaldimu hold vedle Svěceného a rockera Michala Dvořáka kolem 40 hudebníků a tanečníků z celého světa. Dvořák mnohé z nich poznal během své expedice Pandurango - vedle komorního orchestru v projektu vystupují třeba interpreti z Bolívie a Peru. „Poznal jsem spoustu nových nástrojů a kombinací nástrojů, které jsem si nedokázal dřív vůbec představit,“ říká Dvořák. Posluchači uslyší například hráče na australskou píšťalu didgeridoo Ondřeje Smeykala, Bolívijce Jaimeho Garvizu nebo členky dívčího smyčcového kvarteta Melody Quartett. 
 
Koncertní podoba projektu Vivaldianno měla premiéru v roce 2008 v rámci pražského festivalu Tóny Chodovské tvrze. Nahrávka vznikla během koncertu Vivaldianno v říjnu loňského roku, o který byl velký zájem. Již tehdy autoři obdrželi zlaté a platinové CD za počet prodaných stejnojmenných nosičů. Koncerty se uskuteční i v tomto roce - například 3. dubna se jeho autoři i s Blue Effectem představí na Smiřických svátcích hudby, 8. července v Kláštěrci nad Ohří a 19. září v Krnově. Na září až říjen se chystá turné Vivaldianno, na němž zazní i ukázky z připravovaného CD Viva L'Anno 2010, na němž se objeví hudba Bacha, Mozarta či Musorgského.

Video Reportáž Taťány Rubášové
video

Reportáž Taťány Rubášové

Vivaldianno
Vivaldianno