Nepřátelé národa jsou vítězem Jednoho světa

Praha - Ocenění za nejlepší snímky letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět převzali večer v pražském kině Lucerna jejich tvůrci. Nejlepším filmem dvanáctého ročníku je britsko-kambodžský snímek Nepřátelé národa. Pojednává o lidech, kteří se podíleli na vraždění obyvatel za vlády Rudých Khmerů. Udílením cen skončila pražská část Jednoho světa, festival se ale ještě vydá do regionů.

Ústřední postavou vítězného filmu Nepřátelé národa je kambodžský novinář, který už více než deset let tráví své víkendy prací na projektu v odlehlých provinciích. Nahrál desítky rozhovorů s lidmi, kteří se podíleli na vraždění za Rudých Khmerů. Podařilo se mu získat i výpověď pravé ruky Pol Pota, jehož důvěru mu trvalo získat léta. Cenu za nejlepší film přezval z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha režisér snímku, britský dokumentarista Rob Lemkin.

Ocenění za nejlepší režii si vysloužil polský dokument Chemo. Pojednává o pacientech podstupujících chemoterapii na varšavské onkologické klinice.  o onkologických pacientech. Za režiséra filmu Chemo Pawla Lozinského z Polska ocenění převzala Krystyna Krauzeová z Polského institutu.

Video Zakončení festivalu Jeden svět
video

Zakončení festivalu Jeden svět

Zakončení festivalu Jeden svět

U: 18.3.2010

Rozhovor s laureáty Ceny Václava Havla

Hned dvě ceny si z pražské Lucerny odnesl snímek o Tibetu Slunce za mraky. Cenu Poroty Rudolfa Vrby a Zvláštní cenu Václava Havla převzali tibetská režisérka Ritu Sarin a režisér Tändzin Sonam společně s producentkou filmu Františkou Habsburskou. „Když jsme začali na filmu pracovat, měli jsme dva cíle. Chtěli jsme oslovit lidi, kteří o Tibetu nic nevědí, a představit jim složitost celé situace. Natáčeli jsme ale i pro Tibeťany, chtěli jsme rozpoutat debatu o budoucnosti našeho hnutí,“ uvedl k záměru svého snímku režisér Tändzin Sonam v rozhovoru pro ČT24.

Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby získal snímek Tibet zpívá. Muzikolog tibetského původu se vrací do země svých předků, aby dokumentoval její hudební bohatství. Při nahrávání lidových písní je ale zatčen, obviněn ze špionáže a odsouzen k 18 letům vězení. Film získal Cenu poroty v kategorii dokumentů loni na festivalu v Sundance.

Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu byla udělena českému filmu režiséra Tomáše Kudrny Mlčeti zlato.

Studentskou cenu pro nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty převzala od studentské poroty režisérka Marije Meermanová za svůj snímek Chci být Někdo.

Diváci za nejlepší film zvolili český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní. Časosběrný dokument sleduje životy několika lidí, které kvůli jejich zdravotnímu postižení rodina už v porodnici opustila a umístila do ústavu. Film získal cenu Pavla Kouteckého za loňský rok.

0Festival Jeden svět nabídl během týdne v Praze 101 filmů z více než 30 zemí světa. Vybrané filmy budou mít nyní možnost zhlédnout zájemci ve 29 městech České republiky. Mediálním parnerem festivalu je Česká televize, která připravila internetový speciál, na němž zájemci kromě informací o festivalu naleznou volně ke zhlédnutí deset oceněných snímků z předešlých ročníků. Novinkou byl projekt portálu ČT24, který živě přenášel vybrané diskuse. Odkazy na jejich záznamy najdete zde, záznam zahajovacího večera zde.