Febiofest 2010 se rojí

Praha – Včelí roj, který se prohání po plátně a vytváří obrazy klasických filmových scén, je znělkou letošního Febiofestu. Autoři znělky se inspirovali přibližně padesáti filmy, celkem bude ale na 17. ročníku mezinárodního filmového festivalu promítnuto 185 snímků z 57 zemí. Zahajovací program tvořila čtveřice filmů, jedním z nich je i dokument Oko nad Prahou, který mapuje život a tvorbu architekta Jana Kaplického.

Režisérka Olga Špátová a producentka Eliška Kaplický Fuchsová uvedly dokument o architektovi, který byl mimo jiné prvním předsedou poroty Febiofestu, osobně. Osobně se zahájení účastnila i německá herečka Hanna Schygullová, která obdržela festivalovou cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Divákům se Schygullová představila v hlavní roli filmu Manželství Marie Braunové.

K hostům letošního ročníku patří i řada dalších filmových osobností. Mezi nimi například švýcarský herec Bruno Ganz, známý z rolí ve filmu Pád Třetí říše nebo Nebe nad Berlínem, jedna z nejosobitějších postav evropského autorského filmu Terence Davies, režisér bizarních snímků Alex van Warmerdam nebo slovenský herec Martin Huba. 

Video Vstup Lucie Klímové ze zahájení Febiofestu
video

Vstup Lucie Klímové ze zahájení Febiofestu

Festivalový program nabídne tradičně pestrou škálu kinematografie z evropských i mimoevropských zemí. Už potřetí budou na festivalu soutěžit mladé evropské filmy, které ohodnotí porota složená z diváků v čele s dirigentem Liborem Peškem. Současné asijské filmařské talenty představí Asijské kino, v Kině Latinské Ameriky hrají prim mexické snímky a Íránské jaro přináší filmy zabírající se horkou současností. Ve výběru severoamerické produkce se sešla díla, která reprezentují škálu od nezávislých až po „made in Hollywood“.

Tematicky zaměřené je lesbické a gay kino Jiný břeh, kde bude v předpremiéře uveden snímek I love you Phillip Morris s Jimem Carreym a Ewanem McGregorem. Další tematická sekce - V hlavní roli dítě - není určena dětem, spíše přibližuje dětskou duši dospělým. Naopak přímo pro děti promítá Febiofest Junior. Průřezu hollywoodskou animovanou tvorbou posledních let vévodí dvojnásobně oscarový titul Vzhůru do oblak a novinka Tima Burtona Alenka v říši divů.

Febiofest potrvá 9 dní v Praze, poté navštíví dalších 6 měst v Čechách a na Moravě. Odehraje se celkem ve 25 kinosálech, 11 z nich bude regionálních. Poté bude následovat samostatná slovenská část. Více o festivalovém filmovém i doprovodném programu najdete na stránkách festivalu.