Chopin 200 - 105 minut s Chopinem na ČT

Praha - Koncertní síně celého světa letos opanoval jeden z nejmilovanějších skladatelů vůbec – Fryderyk Chopin. Připomenout si polského klavírního génia mohou i diváci České televize. Druhý program dnes od 20:00 odvysílá záznam varšavského slavnostního koncertu Chopin 200 k 200. výročí Chopinova narození. 

Chopin se narodil před dvě stě lety, 1. března 1810, v Zelazowé Woli kousek od Varšavy. Ačkoli je francouzsko-polského původu, Polsko jej oslavuje jako svého hudebního génia a průběh letošních oslav tomu odpovídá.

Záznam slavnostního koncertu, vysílaného Polskou televizí přesně v den výročí, obsahuje oba Chopinovy klavírní koncerty i slavné sólové opusy – nokturna a Andante Spianato. Ty zahraje čínský pianista Yundi Li (vítěz varšavské Chopinovské soutěže 2000).

Garrick Ohlsson, vítěz z Varšavy v roce 1970, přednese sólový part Koncertu č. 1, doprovázen Varšavskou filharmonií s Antoni Witem. Lahůdkou bude Koncert č. 2, který zahraje na dobovém nástroji z 19. století vietnamský pianista Dang Thai Son, první vítězný asijský pianista z roku 1980, za doprovodu holandského Orchestru 18. století řízeného Fransem Bruggenem.

Varšavský galakoncert k 200. výročí narození Fryderyka Chopina
Zdroj: ČT