O Knížákově nástupci se možná rozhodne už 14. dubna

Praha - Výběrová komise, která bude posuzovat přihlášky zájemců o vedení Národní galerie, se sejde 14. dubna. O post projevilo zájem osm lidí, jejich žádosti budou posuzovány anonymně. Komise může ministrovi doporučit jednoho kandidáta, pořadí více kandidátů, nebo nemusí doporučit žádného. Podle Viktorie Plívové z tiskového oddělení ministerstva by vzhledem k počtu kandidátů mohl k rozhodnutí komise stačit jeden den.

Ministr kultury Václav Riedlbauch vypsal výběrové řízení koncem února. Nástupce dlouholetého šéfa galerie Milana Knížáka by chtěl vybrat ještě do květnových voleb. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl.

Vedle otevřeného konkurzu vyzvalo ministerstvo některé potenciální uchazeče samo. Byli jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný, ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška. Ten již dříve uvedl, že se nejen vzhledem k svému věku do konkurzu nebude hlásit. Liškovi je 68 let.

Nepřihlásil se ani Petr Nedoma. „Domnívám se, že Galerie Rudolfinum jako kunsthalle je v některých ohledech na srovnatelné úrovni se sbírkovými institucemi. Loni jsem dostal velkou důvěru veřejnosti (poté, co mě chtěl můj tehdejší nadřízený, šéf České filharmonie Vladimír Darjanin odvolat). A nepovažoval bych v současné době za příliš vhodné, abych odsud odešel za vidinou jakési slávy,“ řekl Nedoma.

Výběrová komise má 12 členů, z toho třetina jsou zahraniční odborníci:

Z českých zástupců je v ní třeba děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, ředitel sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček či historička umění Milena Bartlová, zahraničními zástupci jsou Klaus Albrecht Schröder, ředitel galerie Albertina ve Vídni, Peter-Klaus Schuster, bývalý generální ředitel Státních muzeí v Berlíně a Národní galerie v Berlíně, Gunnar Kvaran, ředitel muzea Astrup Fearnley v Oslu a Lóránd Hegyi, generální ředitel Muzea moderního umění v Saint-Etienne.