Přes Vietnam v Praze vede most do Asie

Praha – Početná vietnamská komunita je u nás zprostředkovatelem nejen vlastní kultury, ale celkově přibližuje dálněvýchodní tradice, upozorňuje nejnovější výstavou Muzeum hlavního města Prahy. Expozice, jak její název Vietnam v Praze koneckonců napovídá, chce přiblížit vietnamskou kulturu v českém hlavním městě v širším kontextu. Návštěvníky seznámí s tradicemi, stylem života vietnamské komunity i s historií česko-vietnamských vztahů.

Výstava je rozdělena na několik sekcí, zaměřených například na vietnamské náboženství, módu, literaturu, svátky nebo kuchyň. Postihnout chce zejména momenty, kdy vietnamská komunita opouští své prostředí a vstupuje do veřejného kulturního prostoru. Ten ovlivňuje například formou prodeje zboží, jídlem, módou ovlivněnou orientem či uměleckou tvorbou. Návštěvníci si mimo jiné mohou poslechnout báseň ve vietnamštině.

0První kontakty mezi našimi zeměmi se datují do poloviny osmnáctého století, kdy na vietnamském královském dvoře působil pražský rodák Jan Köffler. Na území Prahy pobývali první Vietnamci na konci 40. let minulého století, v průběhu 60. a 70. let do tehdejšího Československa přišlo několik tisíc studentů a také praktikantů a učňů. Počet členů vietnamské menšiny se prudce zvýšil na přelomu 70. a 80. let, na našem území na počátku 80. let žilo třicet pět tisíc Vietnamců. „Velký boom zaznamenáváme i v posledních třech letech, kdy do ČR přišla až čtvrtina současné komunity. V současné době tu žije přes 60 tisíc Vietnamců,“ doplnila jedna z autorek výstavy Eva Pechová.

Video Rozhovor s Karlem Kučerou
video

Rozhovor s Karlem Kučerou

„Vietnamské umění je poměrně svébytné, přestože bylo částečně ovlivněno čínským i indickým a posléze v koloniální době francouzským uměním. Vietnamci si z něho ale vždy vybírali to, co se jim líbilo a co navazovalo na jejich tradice. Vznikaly tak zajímavé celky,“ přibližuje dějiny vietnamského umění jeden z autorů výstavy Karel Kučera. Výstava chce mimo jiné upozornit na to, že vietnamská přítomnost právě díky vstřebávání čínských zvyků představuje pro Českou republiku kulturní „most do Asie“.

Vedle umění a duchovních rituálů přibližuje Vietnam v Praze i styl života poměrně uzavřené vietnamské komunity a předměty každodenní spotřeby. Více o životě komunity prozradí tři krátké dokumenty, které jsou součástí výstavy – o buddhistickém obřadu, o přípravě hovězí polévky Pho Bo a o škole bojového umění Hong Khi Dao.

V Muzeu hlavního města Prahy je výstava Vietnam v Praze přístupná do 12. září. Doplňuje ji řada přednášek i doprovodné publikace.  

Z výstavy Vietnam v Praze
Z výstavy Vietnam v Praze
Více fotek
  • Z výstavy Vietnam v Praze zdroj: Muzeum hlavního města Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1550/154974.jpg
  • Z výstavy Vietnam v Praze zdroj: Muzeum hlavního města Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1550/154972.jpg