Velikonoce na ČT: Pro každého něco a pro všechny Kuře

Praha – Sváteční dny se Česká televize snaží divákům ještě více zpříjemnit bohatou programovou nabídkou. Z pořadu zábavných, hudebních i náboženských, pohádek, filmů a záznamů divadelních představení si snad vybere každý podle svých zájmů a sváteční chuti. Velikonoce na obrazovkách ČT jsou tradičně spojeny s charitativním projektem Pomozte dětem, jehož dvanáctý ročník vyvrcholí benefičním večerem Kuře v inventuře v pondělí ve 20:00.

Tradiční i netradiční zvyky připomene několik víkendových pořadů. Církevní svátky v lidové tradici představí velikonoční Kalendář. Pořad Ta naša kapela pozve diváky na velikonoční oslavy do Dolních Bojanovic, jak prožívají sváteční dny děti z celého světa zjistí Na cestě za Halinou z Horní Lužice. Bývalý televizní hlasatel Alexander Hemala si z Devatera řemesel vybral řemeslo košíkářské a na televizní obrazovce se pustí do výroby kartáče, pletení velikonoční ošatky i pomlázky. Po dobré práci vytráví, a proto Kuchařská pohotovost chystá na Moravě velikonoční menu.

O sváteční zábavu se postarají i „veselé historky z natáčení“. V Menšíkovinách zavzpomíná Václav Postránecký, co všechno zažil ve společnosti vynikajícího baviče Vladimíra Menšíka. Postránecký uvádí i pořad Tentokrát se budu smát já, sestavený podle přání televizních diváků z nejúspěšnějších scének. Bránice polechtá i film zásluhou Hrdinného kapitána Korkorána Vlasty Buriana a divadlo. Záznam slavnostního večera Grandfestival smíchu bude originální přehlídkou nejlepších divadelních komedií loňského roku.

Pohádky patří ke každému svátku a nejinak tomu bude i o Velikonocích. Na pestrou koledu pohádek a báječných setkání se mohou těšit ti nejmenší, kteří přijdou na Hřiště 7. O síle lásky vypráví Malá mořská víla i Duhová panna, která překoná tajemná kouzla Vládce pramenů. Dobrodružství nebude chybět v příběhu o vzácném archeologickém objevu v jeskyních Moravského krasu – malí hrdinové budou střežit Tajemství dešťového pokladu před vypočítavým překupníkem. Dobrodružný bude i Kozí příběh, který ČT uvádí v televizní premiéře. Pověsti staré Prahy tak v neděli večer ožijí v 3D animovaném filmu.

Česká televize nezapomíná na náboženský význam Velikonoc. Připomíná ho hned několika pořady, z nichž nejvýznamnější a již tradiční je přímý přenos Urbi et Orbi, velikonočního poselství papeže z Říma. Živě bude ČT vysílat také sváteční bohoslužbu na Boží hod velikonoční z kostela sv. Marka v Ostravě-Heřmanovicích. V neděli si diváci mohou poslechnout Sváteční slovo teologa Daniela Hermana z Izraele a připomenout si Ježíše „v modernějším provedení“ díky záznamu koncertního provedení árií z muzikálu Jesus Christ Superstar.

Po celé Velikonoce bude diváky provázet na obrazovkách ČT Kuře. Pořad Kde peníze pomáhají a Studio Pomozte dětem předznamenají velký benefiční večer sbírkového projektu – Kuře v inventuře v pondělí od osmi večer. Ve stejný čas potěší na druhém programu milovníky vážné hudby záznam koncertu ze Svatováclavského hudebního festivalu - G. F. Händel: La Resurrezione – Vzkříšení.

Přehled vybraných pořadů z velikonočního programu ČT a časy jejich vysílání najdete v příloze.

Duhová panna
Duhová panna
Více fotek
  • Duhová panna zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1550/154969.jpg
  • Vatikán autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1314/131352.jpg
Stáhněte si