Zmatení jazyků, psychologická detektivka v Příbrami

Příbram - Příběh neurovnaných vztahů čtyř párů, tajností a lží, které vyvrcholí kriminální zápletkou, nastudoval soubor příbramského Divadla A. Dvořáka. Zmatení jazyků je dílem úspěšného australského dramatika a filmového scenáristy Andrewa Bovella; v roce 2001 byla hra zfilmována pod názvem Lantana. Režie se jako host ujal Martin Vokoun, premiéra se uskuteční 8. dubna. 

„Nevyprávíme jeden příběh, ale příběhy devíti postav, které hrají čtyři herci,“ upřesňuje režisér Martin Vokoun. Scénář je podle něj hodně filmový a stylem připomíná snímky typu Knoflíkáři. Jednotlivé situace se mění ostrými střihy za pomocí dynamické hudby a světelných efektů. Podle dramaturgyně Kateřiny Fixové jde o představení, o němž budou lidé přemýšlet ještě dlouho po stažení opony. „Klademe otázky, neodpovídáme,“ říká.

V příběhu současných hrdinů, kteří zažívají náhlý životní zvrat, se představí Helena Hampalová, Petra Duspivová, Lukáš Typlt a Jiří Vojta. Postavy se mění mimo jiné symbolickým přezutím bot. "Navzájem se neposlouchají, mluví tak, že si nerozumí, a proto zmatení jazyků," dodává Vokoun.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Celý příběh o současné generaci třicátníků propojuje postava detektiva Leona - jednoho z nevěrných partnerů a zároveň vyšetřovatele záhadného zmizení psycholožky Valerie. Ve filmu Lantana bylo její zmizení vysvětleno, jak tomu bude v příbramské inscenaci, se diváci mohou jít podívat na Malou scénu divadla 8., 14. a 23. dubna.

Zmatení jazyků
Zmatení jazyků
Více fotek
  • Zmatení jazyků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155503.jpg
  • Zmatení jazyků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155505.jpg