Radůza se zpovídá: Miluju vás

Praha - Jako svoji dosud nejintimnější zpověď označuje písničkářka Radůza své nové album Miluju vás, které se právě dostává do prodeje. Album vydala po mateřské dovolené se dvěma dětmi a prodělané závažné nemoci a jeho atmosféru podtrhují fotografie z vlastního rodinného alba použité na obale i uvnitř bookletu. „Je v ní ze mě všechno - všechna moje trápení, naděje a radosti, to, jaká jsem, všechny věci, které jsem udělala špatně a které se mi povedly, všechny pochyby a jistoty… Je tam všechno,“ říká o albu sedmatřicetiletá hudebnice, které se v červnu 2007 narodil syn a loni v březnu přivedla na svět dceru.

Na desce je sedmnáct nových písní, ve kterých se Radůza opět představuje jako harmonikářka, nechybějí ale ani kapelové úpravy, vlastní doprovod na klavír a jedna cimbálovka. K natáčení si písničkářka přizvala řadu muzikantů - třeba kytaristu Petera Bindera, bubeníka Miloše Dvořáčka, basistu Jana Jakubce nebo Cimbálovou muziku Stanislava Gabriela. Producentkou alba je sama Radůza.

Osobním tématům písní odpovídají i fotografie použité na obalu nahrávky, jejichž autorkou je písničkářka a vznikly na dovolené v Turecku, odkud pochází její přítel a otec dvou jejích dětí. „K textům z takového období, které rozhodně nemohou být malebné, jsem jiné fotky ani dát nemohla, ale doufám, že už je při podobné příležitosti nebudu muset použít,“ podotýká autorka.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

0Radůzu objevila v roce 1993 Zuzana Navarová, která byla její patronkou v počátcích kariéry. Zpívající harmonikářka, kytaristka a pianistka vystudovala konzervatoř v oboru skladba a vyrostla v originální šansoniérku. Získala tři výroční ceny Akademie populární hudby Anděl a její desky se bez velké reklamy dostaly na přední místa prodejních žebříčků. O jejím vztahu k oficiálním oceněním svědčí fakt, že jednu sošku Anděla dala do aukce v Českém rozhlasu, která přispěla na onkologii. Další se dostal do aukce pro autistické děti a třetí se objevil v aukci u Anny Geislerové. Předchozí album vydala sedmatřicetiletá Radůza v roce 2008. Šlo o desku pro děti, na které čte svou knížku pohádek O Mourince a Lojzíkovi.

Po počátečním váhání neměla hudebnice podle svých slov problém vrátit se na pódia. „Zpočátku mi chybělo sebevědomí, ale pak to ze mě spadlo. O nic přece nejde, nikdo nezemřel, lidi na koncerty chodí a hezky reagují, mám vyprodáno, deska se prodává,“ vyjadřuje spokojenost Radůza.

Radůza
Radůza