Eva Pilarová bude zpívat, dokud na pódium dojde po svých

Praha – Eva Pilarová zakončila své turné, na němž posluchačům připoměla půlstoletí svého působení na hudební scéně. Šňůru po čtyřech městech zahájila koncem března ve východočeských Pardubicích, poslední koncert po Brně a Ostravě odehrála 7. dubna v Praze, kde své hity představila publiku také v úterý. Pilarová na turné zároveň dodatečně oslavila své loňské sedmdesátiny. Vrstevnice Karla Gotta prý nechtěla svými koncerty vstupovat do zpěvákových oslav jubilejního roku a kulaté výročí si schovala pro letošní turné.

Na turné Pilarovou doprovázela Kapela Víta Fialy a skupina Petra Vondráčka Lokomotiva. Mezi hosty, kteří s ní na koncertech postupně vystupovali, jsou Petr Muk a Aleš Brichta, s nimiž si zazpívala hit Oliver Twist, Matěj Ruppert, Petr Bende nebo Pavel Šporcl. Na závěrečných pražských koncertech navíc vystoupili Petra Janů, Pavel Vítek, Dan Nekonečný a Jiří Suchý, který byl jejím prvním ředitelem v Semaforu, kde v roce 1960 začínala.

Právě dvojice Suchý a Šlitr pro Pilarovou napsala první velké hity, například legendární Lásku nebeskou, kterou nazpívala s Waldemarem Matuškou. Pak se už do Semaforu chodilo na Matušku a na Pilarku. „Vzpomínám na Semafor a 60. léta moc ráda,“ říká zpěvačka, „bylo to něco neopakovatelného, co člověku utkví v paměti.“

Video Eva Pilarová 50 let na scéně
video

Eva Pilarová 50 let na scéně

Původně se chtěla stát operní zpěvačkou, začala studovat operní zpěv na brněnské JAMU, ale láska k jazzu a populární hudbě byla silnější. „Obdivuji operní zpěváky, ale jsem moc ráda, že dělám to, co dělám,“ nelituje dnes Pilarová, že z operní dráhy zběhla.

Trojnásobná zlatá slavice si kromě divadla zahrála také v několika hudebních filmech, například Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu. A to přesto, že – jak prozradila na prvním koncertě turné v Pardubicích – ji sice do Semaforu přijali původně jako herečku, ale na začátku ji označili za „šmíru“ a vzali ji jen kvůli pěkným nohám.

Pro své fanoušky přichystala Pilarová v narozeninový rok ještě jeden dárek – nové album s písňovými texty Josefa Fouska. Se zpíváním prý neskončí, dokud bude mít zdravý hlas a nebudou ji muset na jeviště nosit. „S trochou nadsázky bych řekla, že si ještě přeji oslavit svoje šedesátiny na pódiu anebo pětapadesátiny, ty nejsou tak daleko…,“ plánuje Pilarová.

Fanoušky má i mezi vnuky svých původních posluchačů, jak v roce 2006 ukázal titul Královna rockového festivalu v Trutnově. Pilarové pěvecké umění ocenil i prezident Václav Klaus, který ji loni udělil medaili Za zásluhy.

Semafor
Semafor
Více fotek
  • Semafor autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1203/120254.jpg
  • Eva Pilarová - turné 50 let na scéně zdroj: www.evapilarova.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1558/155708.jpg