Nedělní aukce: Přes 3,5 milionu za Špálovu Duhu a Čapka „na jahodách“

Praha - Na konečných 3,7 milionu korun se na nedělní aukci výtvarného umění v pražském hotelu Hilton vyšplhala cena obrazu Václava Špály Duha. Kubistický obraz z let 1912 až 1913 s vyvolávací cenou 2,2 milionu korun byl podle aukční síně ve 30. letech minulého století jednou z kulis při setkáních takzvaných Pátečníků, tedy tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho přátel z intelektuálních kruhů. Jedním z účastníků těchto schůzek byl i Josef Čapek, za jehož obraz Na jahodách zaplatil kupec druhou nejvyšší cenu na dnešní aukci - 3,6 milionů korun.

Zhruba o milion méně zaplatí nový majitel dalšího Špálova díla, oleje Na Komorním hrádku z roku 1924 s vyvolávací cenou 1,4 milionu korun. Přes milion korun se vyšplhala i cena oleje Schodiště IX autora Františka Muziky z roku 1973.

Na aukci se nabízelo na pět stovek položek s celkovou vyvolávací cenou přes 30 milionů korun, kupce našla polovina z nich. Překvapením byl podle Vladimíra Neuberta z Galerie Art Praha, která aukci pořádala, zájem o obrazy Karla Součka, jenž prý prožívá „renesanci“.

Za Součkův olej na plátně nazvaný V dešti - Pláštěnky, který by se dřív prodal prý tak za 80 tisíc korun, zaplatí kupec 960 tisíc korun. Za stejnou cenu se prodaly i dva obrazy Kamila Lhotáka a jedno dílo Vincence Beneše.

Podle názoru aukční síně jsou za současné hospodářské krize nákupy obrazů nejlepšími investicemi. Potvrzují to i loňské výsledky českého aukčního trhu. Sběratelé na aukcích utratili včetně provizí tři čtvrtě miliardy korun - o 90 milionů, tedy 13,5 procenta více než o rok dřív.

  • Václav Špála / Duha zdroj: Galerie Art Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156637.jpg
  • František Muzika / Schodiště IX zdroj: Galerie Art Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156639.jpg