Žánroví Andělé pro Květy, BraAgas a Žamboši

Praha - Vítězi žánrových kategorií výročních cen Akademie populární hudby Anděl za loňský rok se stali Květy, Green Smatroll, Jaromír Honzák Quintet, BraAgas, Žamboši, Mythematica, BMP a Negative Face. V žánrových cenách hlasovali hudební odborníci, kteří dané styly celoročně sledují, ceny byly předány v pondělí. Výsledky dalších kategorií letošních cen Anděl budou vyhlášeny 17. dubna. Sošky Andělů budou oceněným interpretům rozdány na základě hlasování členů Akademie populární hudby v Incheba Aréně na pražském Výstavišti

Z alternativní scény se příslušným porotcům nejvíce líbila skupina Květy s dalším albem Myjau v produkci Ondřeje Ježka a s hostující Lenkou Dusilovou. Skupina tuzemských rapperů vystupujících pod hlavičkou BMP s albem Horizonty dominovala v kategorii hip-hop. V kategorii world music bodovala s nahrávkou Tapas dívčí skupina BraAgas, která má v repertoáru staré provensálské, galícijské a sefardské písně z celé Evropy.

Hudební formace Žamboši zvítězila v kategorii folk & country s deskou Přituhuje, nahrávka Jaromír Honzák Quintet s názvem Little Things nejvíce zaujala porotu kategorie jazz & blues. Debutové eponymní album projektu Mythematica, který brouzdá převážně ambientními plochami, uspělo v kategorii elektronické muziky, nejtvrdší kategorii hard & heavy vyhráli Negative Face s albem Garden Of Wishes označovaným za „metalový surrealismus“. Vítězství v kategorii ska & reggae se stalo zásluhou alba Rude Jazz kořistí formace Green Smatroll.

Při loňském vyhlašování žánrových cen se z prvenství radovali rapper Vladimir, skupina Terne Čhave, Bratři Ebenové, David Dorůžka, kapela První hoře, deska Okolo souboru OTK a formace Prague Ska Conspiracy.


V hlavních kategoriích cen Anděl má nejvíc šancí na vítězství třinecká skupina Charlie Straight. Mladá čtveřice může získat sošku anděla hrajícího na šalmaj v kategoriích album roku, objev roku a videoklip roku. Dvě nominace mají Monkey Business, Toxique a Aneta Langerová. Anděla za zpěváka roku letos může získat Michal Hrůza, Tomáš Klus nebo Petr Kolář, zpěvačkou roku se stane Ewa Farna, Aneta Langerová či Klára Vytisková. V kategorii skupin akademici vyberou mezi projektem Kašpárek v rohlíku, Monkey Business a Vypsanou fixou. Vedle nahrávky Charlie Straight mají v kategorii album roku své želízko v ohni Monkey Business a Miro Žbirka. Objevem roku bude David Deyl, Charlie Straight nebo Sunflower Caravan.