Komise posoudila zájemce o post ředitele NG

Praha - Výběrová komise dnes posoudila projekty sedmi kandidátů na ředitele Národní galerie v Praze (NG) a se všemi také osobně jednala. Výsledek jejího jednání ale znám není. Komentovat dnešní konkurz nechce jeho vyhlašovatel ministerstvo kultury, členové komise ani kandidáti. Předseda komise děkan FF UK Michal Stehlík pouze řekl, že komise doporučila ministrovi jednoho z kandidátů.

„Protokol s pořadím kandidátů předá ve čtvrtek ministrovi její předseda,“ řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Ministr se dnes jednání neúčastnil, podle mluvčího se bude pravděpodobně chtít s kandidáty a jejich projekty sám seznámit. V nejbližších dnech nejspíše nerozhodne, neboť v sobotu odjíždí na pracovní cestu do Argentiny. Doporučením komise se řídit nemusí. Ministr Václav Riedlbauch dříve uváděl, že by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb.

Členové komise museli ráno podepsat, že až do oficiálního vyhlášení výsledků nesmí říci nic nejen o výsledku dnešního jednání, ale ani o jeho průběhu. „Proběhlo to férově a příjemně,“ řekl pouze jeden z kandidátů, kurátor Richard Drury.

Komisi sestavovalo ministerstvo se skupinou odborníků. Experti navrhli devět jmen, z toho třetinu ze zahraničí. Ministerstvo ale pak zveřejnilo seznam 12 členů. Poměr českých a zahraničních expertů zůstal zachován, ale v komisi přibyli tři lidé, například ředitel sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček a člen vědecké rady NG Václav Pavlíček. Pokud je v konkurzu Knížák, posuzovali by tak projekt svého současného nadřízeného.