Talentem ulice je poprvé tanečnice

Praha – V komplexu SaSaZu Prague proběhlo 15. dubna finále soutěže mladých street dance talentů Tanečník roku – my CITY, my STAGE. V česko-slovenském finále se utkaly dvě tanečnice: Melánia Kasenčáková a Jana Vaňková alias Džajna, která se stala historicky první ženskou vítězkou. Na rozdíl od loňského ročníku byli jejími konkurenti letos i tanečníci z ciziny. Záznam finálového večera odvysílá Česká televize začátkem června.

Tanečníci proti sobě nastupují v tzv. battlech, bezkontaktních tanečních soubojích, které vychází z amerického hip hopu 70. let. Tehdy ale šlo o skutečné bitky gangů. „V dnešní době jde především o to si to užít, ukázat to nejlepší ze sebe, ne už tolik o boj,“ říká Džajna. „Větší konkurencí jsou pro mě určitě kluci, ale zvedat se začíná i úroveň holek. Moje ambice jsou velké, chci na sobě hodně dřít,“ neusíná rozhodně na vavřínech.

V porotě soutěže zasedlo vedle českých tanečních špiček i několik světově uznávaných choreografů – slovenská hip hopová hvězd Laci Strike, český taneční guru Yemi AD nebo anglická taneční hvězda Kymberlee Jay, která se objevila v mnoha klipech Madonny.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

„Trvalo dlouho, než se ženy prosadily v hip hopu a ve street dance. Džajna dnes prokázala, že nemusíte být velký a tvrdý chlap. Měla skvělou techniku, vynikající pohyby, vášeň a šla do bojů velmi chytře,“ chválila Kymberlee Jay vítězku, která má podle ní našlápnuto k tomu, aby se stala úspěšnou tanečnicí.

Zatancovat si bude moci i na skutečných newyorských ulicích, hlavní cenou je totiž cesta do „velkého jablka“ na taneční workshop.  

Tanečník roku 2010
Tanečník roku 2010