Plzeňské Finále začne u radaru

Plzeň - Vše, co chcete vědět o českém filmu, se dozvíte v Plzni, zní slogan, který zve návštěvníky na 23. ročník filmové přehlídky Finále. Festival zahájí dokumentární snímek o americkém radaru v Brdech režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír. Letošní ročník (od 18. do 24. dubna) se zcela přesune do Měšťanské besedy a pro diváky přichystal řadu novinek. 

Do soutěže o hlavní cenu Zlatého ledňáčka se letos v obou kategoriích přihlásil rekordní počet snímků, výběrová komise rozhodla, že se o cenu utká devět celovečerních snímku a 19 dokumentů. Ostatní budou uvedeny mimo soutěž. Nejvíce lístků se prodává na Českými lvy oceněného Protektora a Kawasakiho růži a na vztahovou komedii Ženy v pokušení.

Přehlídku letos čekají dva zásadní dokumenty - kromě Českého míru od stejných dokumentaristů, kteří natočili Český sen, také Oko nad Prahou o architektovi Janu Kaplickém. V dokumentární sekci budou zastoupeni i čtyři plzeňští tvůrci, například Hana Boříková se snímkem o historii plzeňské kapely Požár mlýna.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Finále, jež se už řadu let obrací do minulosti českého filmu, letos připravilo poctu pro režiséra Karla Zemana, herce Petra Čepka a režisérku Drahomíru Vihanovou, které bude věnována kniha a DVD.

Nově láká na sekci českého undergroundu, kde dokumenty a filmy doplní i autorské čtení, výstavy a koncerty legendárních kapel. Vystoupí The Plastic People of The Universe a DG 307. Do Plzně se chystají Pavel Zajíček, Ivan Martin Jirous, František „Čuňas“ Stárek a další.

Finále přichystalo i pásmo pro nejmenší děti a také oblíbené projekce pod širým nebem na náměstí Republiky, kde bude tématem český válečný film. Nechybí ani unikátní recesistická hra pro studenty, jež jim za šest dnů umožní stát se „doktorem filmové vědy“.

Finále Plzeň 2010
Finále Plzeň 2010