První zprávy z Varů: Sláma v porotě a Bartoška v běhu

Karlovy Vary – Začátkem července hostí lázeňské město Karlovy Vary opět mezinárodní filmový festival. Organizátoři už prozradili některé tituly, které se v 45. ročníku filmové přehlídky utkají v hlavní soutěži o Křišťálový glóbus. Chybět mezi nimi nebude ani český zástupce, „svého“ porotce – režiséra a scenáristu Bohdana Slámu – bude mít Česká republika také v porotě celovečerních hraných filmů v hlavní soutěži. Známo je už i jméno prvního oceněného – glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme režisér Juraj Herz. Hvězdou nové festivalové znělky bude loňský host John Malkovich.

V mezinárodní soutěži celovečerních hraných filmů představí svou celovečerní hranou prvotinu dokumentarista a autor divadelních her Pawel Skala. Scénář k jeho snímku Matka Tereza od koček je inspirován skutečnou událostí z černé kroniky. V mezinárodní premiéře bude ve Varech uveden i celovečerní debut Oliviera Coussemacqa. V psychologickém dramatu s prvky thrilleru Sweet Evil ztvárnil hlavní roli soudce Van Eycka, v jehož domě se jednoho dne nečekaně objeví patnáctiletá Céline, francouzský herec Pascal Greggory. 

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

V hlavní soutěžní sekci budou i dvě domácí želízka. Prvním je opět debut – 3 sezony v pekle Tomáše Mašína. Oceněn byl už na domácí půdě třemi Českými lvy za kameru, zvuk a pro představitele hlavní role Kryštofa Hádka. V mezinárodní premiéře bude promítnut nejnovější film Jana Svěráka Kuky se vrací, který na rozdíl od 3 sezon do českých kin teprve přijde (koncem května). Předchozí Svěrákův snímek Vratné lahve získal v roce 2007 ve Varech Cenu diváků a Zvláštní uznání poroty.

O cenu za nejlepší dokumentární film nad 30 minut se utká nejnovější časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Katka, fascinující výsledek čtrnácti let trvajícího natáčení osudů titulní protagonistky bojující se silnou drogovou závislostí.

V soutěžní sekci Na východ od Západu se diváci mohou těšit na Zoufalce, realistickou komedie o bilancujících třicátnících, kteří vědí, co v životě nechtějí, ale nejsou si jisti tím, co chtějí. Režisérkou snímku je žačka Věry Chytilové Jitka Rudolfová. V jiné soutěžní sekci – Fórum nezávislých – bude uvedeno „road movie ve třech“ Dvojka. Autorský debut Jaroslava Fuita je kritiky považován za jeden z nejupřímnějších českých filmů roku.

Více informací o 45. ročníku přinese web festivalu od 1. června. Už teď se ale ví, že jednou z novinek doprovodného programu bude Běh pro Paraple. Prezident přehlídky Jiří Bartoška vyjádřil obavy, že bude muset běžet i on. A protože se závodí ve dvojicích, vybere si zřejmě svou spolupracovnici Evu Zaoralovou, která by podle něj skutečně mohla zvítězit jen o prsa.

Katka
Katka
Více fotek
  • Katka autor: ČT24, zdroj: 4press http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129632.jpg
  • Zoufalci zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1201/120046.jpg
  • Kuky se vrací zdroj: Biograf Jan Svěrák http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1533/153205.jpg
  • MFF Karlovy Vary 2010 zdroj: MFF KV http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1588/158767.jpg