Recenze: Je důležité být (s) Filipem!?

„V tom jméně je něco, co vzbuzuje důvěru,“ opěvují Gvendolína s Cecílií vysněného milence Filipa. Mít Filipa je zkrátka výhoda. A co teprve být jím! Oscar Wilde napsal komedii Jak je důležité býti Ernestem (u nás uváděnou pod názvem Jak je důležité míti Filipa) v roce 1895. Jeho dandyovský, svobodomyslný život se v tomto případě nejvíce promítl do postavy mladíka Algernona, bohémského synovce bohaté Lady Bracknellové. Klasické zápletky tříaktového kusu, založené na hlavními protagonisty vymyšlené existenci fiktivních osob, přítele Bunburyho a bratra Filipa, se před časem invenčně ujalo také Divadlo Rity Jasinské.

Za vtipnou úpravou známé komedie stojí režisér Lukáš Burian, který v pražském Divadle Metro v lednu představil dramatizaci Kachyňova a Procházkova trezorového filmu Ucho s Kateřinou Pindejovou a Milanem Enčevem v hlavních partech. Ve Filipovi tytéž uvidíte v rolích Lady Bracknellové a Algernona Moncrieffa. Do role Jacka Worthinga alias Filipa režisér obsadil Radka Valentu, jeho přítele Algernona s Milanem Enčevem alternuje Jan Teplý.

"V divadle nám chyběla velká komedie, a tak přišel režisér Lukáš Burian s Filipem - s nejnovějším překladem, který upravil a seškrtal pro sedm herců a osm rolí… Kvůli tomu jsme museli použít název odlišný od obvyklého Jak je důležité míti Filipa, protože dědici práv překladatele Jiřího Zdeňka Nováka nechtěli u nového překladu tento název povolit. Vzhledem k posunu vyznění hry je pojmenování Je důležité být (s) Filipem!? pro naši adaptaci i výstižnější," uvádí ředitelka Divadla Rity Jasinské Romana Goščíková, pro niž byla hra první větší produkcí.

Operativnost si vyzkoušela také po herecké stránce, nejdříve hrála Gvendolínu, později naskočila do role Cecílie za kolegyni Annu Kulovanou. Tato „lehká schizofrenie“, zejména ve společných scénách Gvendolíny s Cecílií, jí prý docela vyhovuje. „Konverzačka si jako komediální žánr žádá velkou technickou zdatnost kvůli slovním vtipům, vše přitom musí plynout lehce, člověk se neustále učí,“ říká Romana Goščíková, současná půvabná Worthingova schovanka Cecílie Cardewová. Algernonovu sexy sestřenici Gvendolínu Fairfaxovou s chutí ztělesňuje Tereza Nekudová.

Kněz versus reality show

Proměn během představení si užívá zejména Tomáš Valík, který se zde objevuje v několika podobách, spojitost jednotlivých figur si našel rychle. „Mentálně jde prakticky o stejnou osobu. Jedna vymáhá peníze, druhá poslušnost. Vždy pod hrozbou příslušného trestu. Jsem rád, že mohu poukázat na věci tak, jak je vidím a vnímám. Za to jsem herectví moc vděčný,“ svěřil se představitel kněze Chausubla a právníka Gribsbyho.

Valík ztvárňuje trojroli, v parodicky pojatém obraze reality show (divácky přitažlivé intermezzo, týkající se tajemství Filipova skutečného původu) vystupuje coby workoholický člen televizního štábu. Herci vyhovuje určitá nezávislost jeho postav, nerad z jeviště mentoruje. "Nechci nikoho a nic hodnotit nebo kritizovat. Říkat, že je něco dobré či špatné. Mým záměrem je věc pouze ukázat z mého pohledu. Ať si vše již každý přebere sám. Proto mám rád i svou seriálovou roli, která v realitě nic nehodnotí, nikomu nic nevyčítá, jen se ptá. Nic neslibuje, ale jde a jedná. Tak by to mělo fungovat i v našem běžném životě," porovnává Tomáš Valík divadelní party se svou seriálovou postavou Richarda Zajíčka z Ulice. Valíkův zemitě pojatý duchovní Chausuble vystupuje v páru s navenek autoritativní, ale uvnitř emotivní pečovatelkou slečnou Prismovou v podání Aleny Štréblové.

Konverzační lehkost inscenace tíží málo nápaditá scénografie. Nadbytek stylově různorodých dekorací na malé ploše hercům spíše překáží. Kostýmní výprava je více funkční, představení navíc oživují kankánové šaty hereček nebo stylizované maškarní doplňky v muzikálovém výstupu. 

Hru, kterou v dopoledních hodinách uvádí Divadlo Rity Jasinské v Salesiánském divadle v Praze také pro školy, můžete zhlédnout v rámci programu Komorní činohry na Malé scéně pražského Divadla pod Palmovkou 28. 4. v 19:30. Nejbližší premiéru souboru, pohádku pro děti i dospělé Dlouhý, široký a bystrozraký, uvidíte 9. 5. v 15:00 v Malostranské besedě v Praze.

Je důležité být (s) Filipem!?
Je důležité být (s) Filipem!?
Více fotek
  • Je důležité být (s) Filipem!? autor: Pavel Hejný, zdroj: Divadlo Rity Jasinské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1589/158817.jpg
  • Je důležité být (s) Filipem!? autor: Pavel Hejný, zdroj: Divadlo Rity Jasinské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1589/158829.jpg
  • Je důležité být (s) Filipem!? autor: Pavel Hejný, zdroj: Divadlo Rity Jasinské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1589/158818.jpg
  • Je důležité být (s) Filipem!? autor: Pavel Hejný, zdroj: Divadlo Rity Jasinské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1589/158820.jpg
  • Je důležité být (s) Filipem!? autor: Pavel Hejný, zdroj: Divadlo Rity Jasinské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1589/158824.jpg