Kandidát na šéfa NG Jiří Fajt: Knížák se mi musí omluvit

Praha - Historik umění Jiří Fajt, který se zúčastnil konkurzu na nového ředitele Národní galerie v Praze (NG) a podle informací ČTK byl výběrovou komisí doporučen ministrovi kultury jako nejvhodnější kandidát, žádá omluvu po stávajícím řediteli NG Milanu Knížákovi za jeho výroky. Jedná se především o Knížákovy výroky o tom, že Fajt galerii ve své pozici ředitele Sbírky starého umění zadlužil. Pokud se Knížák neomluví, chce na něj Fajt podat žalobu. Jiří Fajt patřil v posledních letech ke kritikům Milana Knížáka.

„Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat,“ řekl dnes Knížák ČTK. Jako nepravdivý Fajt označuje především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. O Fajtovi, někdejším řediteli Sbírky starého umění NG, Knížák tehdy řekl, že ten patří mezi osoby, které „dovedly galerii do naprosto dezolátního stavu“. „A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme,“ uvedl.

„Jiří Fajt nikdy nebyl generálním ředitelem Národní galerie v Praze, a proto nemůže být žádným způsobem činěn zodpovědným za hospodaření Národní galerie v Praze jako celku, v tomto směru je v souladu s jejím statutem odpovědným pouze a jen její generální ředitel,“ uvedl Fajtův advokát Jiří Kratochvíl. Knížákův výrok je podle něj nepravdivý, nedoložitelný a silně dehonestující a hrubě se dotkl občanské a profesní cti Jiřího Fajta a jeho dobré pověsti.

Podle Kratochvíla také výrok zasahuje do současného výběrového řízení na místo generálního ředitele NG. Toho se údajně účastní i sám Knížák. Ministerstvo kultury ale dodnes oficiálně nepotvrdilo, kdo se konkurzu před dvěma týdny zúčastnil. Fajt žádal 2. dubna prostřednictvím svého právníka Knížáka, aby se mu za tyto pomluvy veřejně omluvil; svoji žádost 23. dubna zopakoval.

Peníze, o které jde, představují pdle ČTK přibližně 600 milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun. Tuto sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionu korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily. V době, během níž byly finanční nedostatky zjištěny, se v čele instituce střídalo několik ředitelů, v září 1998 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řízením galerie dočasně pověřil pracovnici ministerstva Dagmar Šefčíkovou. Sám tento krok přirovnal k vyhlášení nucené správy nad galerií. Konkurz na nového ředitele byl na jaře 1999 a v létě se jím stal Milan Knížák.

Národní galerie v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24