Propagátor Janáčka Sir Ch. Mackerras převzal medaili

Praha - Ocenění za propagaci českého umění dnes v Praze převzal Sir Charles Mackerras. Slavný dirigent a znalec české hudby dostal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Dirigent (84) strávil během svého mládí rok v Československu a od té doby prosazoval českou hudbu ve světě - zejména dílo Leoše Janáčka. Mackerrasovo umění budou moci posluchači ocenit v říjnu během jeho vystoupení s Českou filharmonií (ČF).

„Janáčkova hudba byla natolik jiná a fascinující, že jsem se do ní okamžitě zamiloval. Začal jsem ji studovat a zůstal u ní celý život,“ uvedl při přebírání dirigent australského původu. O Janáčka se začal zajímat v roce 1947, kdy v Praze studoval a byl žákem Václava Talicha. „Kdyby v roce 1948 nebyl komunistický puč, určitě bych v Praze zůstal déle. Praha se opravdu pro mě stala druhým domovem, od roku 1965 jsem se sem vracel a ještě v roce 1989 jsem dirigoval Mou vlast na Pražském jaru, posledním za komunistů,“ řekl. „O přestávce jsem byl představen (poslednímu socialistickému prezidentovi) Gustávu Husákovi, tento hřích jsem odpykal, když jsem v roce 1991 dirigoval Dona Giovanniho ve Stavovském divadle za přítomnosti Václava Havla,“ vzpomínal na přelomovou dobu v Československu.

Mackerras byl prvním, kdo v Británii uvedl Janáčkovu operu Káťu Kabanovou. I díky dirigentovi je dnes Janáčkovo operní dílo součástí repertoáru všech významných světových scén.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Reportáž Petry Schubertové

27. 4. 2010

Rozhovor s Petrem Veberem v Událostech, komentářích

Do Československa se na konci 40. let Mackerras dostal díky stipendiu britské vlády. „Poprvé jsem viděl sníh, ten v Austrálii nemáme,“ řekl. Ještě před cestou do Prahy měl několik lekcí češtiny, protože slyšel, že jeho němčina, kterou znal zejména z operních libret, by nebyla v Praze vítána. Česky mluví velmi dobře i ve svém pokročilém věku.

S Českou filharmonií Mackerras spolupracuje přes 50 let. Na podzim se chystá uspořádat s tímto tělesem v Praze koncert na rozloučenou. S filharmonií natočil nedávno nové album Symfonických básní Antonína Dvořáka, které v březnu postoupilo v britském žebříčku nejprodávanějších alb klasické hudby na čtvrté místo. Dirigent dnes dostal od zástupců společnosti Supraphon zlatou a platinovou desku za několik nahrávek s ČF, například za Smetanovu Mou vlast nebo Dvořákovy Slovanské tance.

Sir Charles Mackerras
Sir Charles Mackerras