Jim Jarmusch 17x pod palbou otázek

Praha - Prvním jazykem, do něhož byla přeložena kniha rozhovorů s americkým nezávislým filmařem Jimem Jarmuschem, je čeština - tuzemským fanouškům se dostává do ruky publikace se 17 rozhovory, jež s tvůrcem, který poskytuje rozhovorů jen minimum, vedli přední filmoví znalci. Sborník nazvaný Jim Jarmusch: Rozhovory 1980-2000 v češtině doplňují četné poznámky, filmografie, stručná biografie a jmenný rejstřík.

Kolekce rozhovorů mapuje dvacet let Jarmuschovy práce od prvního filmu Trvalá dovolená (1980) po snímek Ghost Dog - Cesta samuraje (1999). Rozhovory s ním vedli například spisovatel Luc Sante, filmový historik Peter von Bagh, režisér a kameraman Mika Kaurismäki, novinář a kritik Jonathan Rosenbaum či režisér Danny Plotnick.

Introvertně založený režisér v rozhovorech často zmiňuje vtipné okamžiky provázející natáčení svých filmů, vypráví ale také o své rodině, dětství a o studiích v New Yorku a v Paříži. Publikace má formát DVD, může být založena po bok režisérových nejslavnějších filmů (např. Mrtvý muž, Podivnější než ráj), které jsou dostupné i v ČR.

Video Vychází kniha rozhovorů s J. Jarmuschem
video

Vychází kniha rozhovorů s J. Jarmuschem

Z anglického originálu Interviews, vydaného nakladatelstvím University Press of Mississippi v roce 2001, přeložil rozhovory David Petrů. Autory předmluv jsou Ludvig Hertzberg a Miloš Fryš, rovněž autor poznámkového aparátu, filmografie, biografie a rejstříků.

17 zastavení s JJ

Rozhovory s Jimem Jarmuschem
Ralph Eue a Wolfgang Stukenbrock

Jim Jarmusch
Harlan Jacobson

Jim Jarmusch
Peter Belsito

Rozhovor s Jimem Jarmuschem
Cassandra Starková

Podivín v ráji
Jane Shapirová

Uprostřed
Peter von Bagh a Mika Kaurismäki

Jim z Asfaltové džungle
Mark Mordue

Tajuplný muž
Luc Sante

Záběr po záběru. Tajuplný vlak
Cathleen McGuiganová

Doma a v cizině
Peter Keogh

Rozhovor na festivalu Regis Filmmaker. Jim Jarmusch
Jonathan Rosenbaum

Jim Jarmusch
Danny Plotnick

Konec cesty
Scott Macaulay

S pistolí před ksichtem
Jonathan Rosenbaum

Jako hurikán
Marjorie Baumgartenová

Rozhovor s Jimem Jarmuschem
Geoff Andrew

Střet Východu se Západem
Chris Campion