Svět podle Jana Šafránka

Olomouc - Kompozice plné osobitých postav a čistých barev představuje v olomoucké Galerii G kreslíř a malíř Jan Šafránek na výstavě nazvané Svět lidí. Umělec v Olomouci vystavuje vůbec poprvé. Šafránek už více než tři desetiletí k nejvýznamnějším představitelům českého figurativního malířství. Náměty svých obrazů čerpá z každodenního, především městského života.

„Oproti psychologizujícím tendencím, které se v českém umění především vyskytují, zobrazuje všední děje jako takové. Každá z jeho postav má svůj vnitřní život, který je vystaven konfrontaci se společenskou skutečností. V řadě jeho obrazů se setkáváme také s kritickou notou, motivovanou politickými aspekty i současným kultem konzumu,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Hastík.

Šafránek přiznává, že náměty pro svá díla si odnáší především z ulice, kaváren, hospod, slavností a podobně. „Není to ale přímo fotografický záběr reality. Mnohé skici si pořídím například v kavárně a vracím se k nim později. Kompozice pak skládám z různých motivů,“ uvedl Šafránek, který za základní pilíře své tvorby vedle kompozice považuje také kvalitní kresbu a čisté barvy. „Používám čisté barvy, nemám rád, když se míchají. Už jejich příprava je pro mě požitek,“ prozradil Šafránek.

Jan Šafránek

Rodák z Hradce Králové vstoupil na českou výtvarnou scénu v 70. letech 20. století. Dva roky po podpisu Charty 77 emigroval, žil a studoval nejprve ve Vídni a poté v Austrálii. Od roku 1990 žije střídavě v Praze a ve Vídni. Náměty pro svou tvůrčí činnost čerpal i na cestách po Austrálii, USA, Novém Zélandu, Velikonočních ostrovech, Jižní Americe a řadě dalších zemí.

Šafránek svými ilustracemi doplnil i řadu knižních titulů, především knih Bohumila Hrabala.

Olomoucká výstava potrvá do 29. května a zájemci si na ní budou moci koupit i umělcovu monografii Svět lidí/ The World of People, která vyšla v roce 2008 ve vydavatelství Gallery.

Svět lidí
Svět lidí
Více fotek
  • Svět lidí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/169/16870.jpg
  • Jan Šafránek - Na plovárně autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/68/6724.jpg