Čachtická paní vraždí v červnu v Pardubicích

Pardubice – O červnových víkendech se Kunětické hora u Pardubic proměňuje v místo násilí, nářků, smrti, ale i lásky a spravedlnosti. Na rondelu hradní vyhlídky se odehrává krvavý příběh čachtické paní, inspirovaný stejnojmennou knížkou Joža Nižnánského. Text hry Východočeského divadla vznikal přímo na míru Kunětické hoře. Příběh o zápasu dobra a zla, inspirovaný skutečností a opředen legendami, je tak trochu hororem, thrillerem, milostným i soudním dramatem.

„Na Kunětické hoře jsme už uváděli muzikál, uváděli jsme tu komedii, rytířskou hru a teď jsme se rozhodli uvést víceméně drama,“ říká ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal. Dramaturgyně Jana Uherová doplňuje: „Alžběta Báthory je pro naše diváky možná známá z filmu, který před nedávnem představil slovenský režisér Juraj Jakubisko. On si ale kladl otázku, zda je Báthory vražedkyní, nebo obětí, a vycházela mu spíš ta druhá varianta. My jsme k problematice přistoupili zcela z opačného konce, a tak hrajeme náš příběh, jako příběh sériové vražedkyně.“

V gotických kulisách hradu hledá inscenace důvody a motivy, které vedly uherskou hraběnku k bestiálním činům – zda jimi byla touha po nesmrtelnosti, věčném mládí nebo radost z mučení a sadismus. „Máme rádi tu atmosféru, rádi hrajeme pod širým nebem, ale role to pro mě byla velmi náročná, asi nejtěžší z těch, které jsem dosud měla,“ říká představitelka čachtické paní Kristina Jelínková.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Příběh diváky zavede do soudní síně, kde hraběnčiny skutky soudí palatin hrabě Thurzo, královský diplomat Nyáry a kněz Ponicenus. Zároveň se odehrává silný milostný příběh domnělé Alžbětiny nemanželské dcery Eržiky, která se zamilovala do zbojnického kapitána, a příběh mladého zběha Kaliny, který riskuje život, aby zachránil svou sestru Magdu před hraběnkou.

Premiéru měla Čachtická paní na vyhlídce Kunětické hory 5. a 6. června, hrát se bude do konce měsíce, všechna představení jsou už teď vyprodána. Od září se hra přesune do pardubického Městského divadla.

Čachtická paní
Čachtická paní
Více fotek
  • Čachtická paní zdroj: Východočeské divadlo Pardubice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1710/171000.jpg
  • Čachtická paní zdroj: Východočeské divadlo Pardubice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1710/170999.jpg
  • Čachtická paní zdroj: Východočeské divadlo Pardubice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1710/170998.jpg